Koniec z bezprawiem przy wjeździe na remontowany most na Bzurze. Kierowcy, którzy łamali przepisy i wjeżdżali na czerwonym świetle, poniosą konsekwencje. Policja zabezpiecza właśnie nagrania wideo i ustawia radiowozy w okolicach przeprawy.

Nie ulega wątpliwości, że remont mostu na Bzurze spędza sen z powiek tysiącom mieszkańców Sochaczewa. A w szczególności kierowcom, którzy muszą tkwić w gigantycznych korkach. Bywa, że aby wyjechać z miasta, trzeba stać nawet w półgodzinnym zatorze.

Okazuje się, że sygnalizacja świetlna i wprowadzenie ograniczenia jednokierunkowego nie wszystkich obowiązuje. Są tacy, którzy nie bacząc na światła, nawet „na piątego” wyprzedzają i przejeżdżają prze most. To doprowadza do furii innych użytkowników.

Burza w Internecie

Ludzie po prostu wjeżdżają na czerwonym, bo mają głęboko w poważaniu innych. Co ich obchodzi inny człowiek, który być może jedzie do szpitala” – pisze jeden z internautów. A to właśnie w Internecie wybuchła dyskusja na temat warunków przeprawy przez Bzurę. Lokalne strony pełne są komentarzy kierowców. Nie zawsze są to słowa cenzuralne.  „O ta ciężarówka na końcu to jeździ codziennie tamtędy i zawsze w ten sposób. Ostatnio zatrzymałam się na czerwonym, a ona z dużą prędkością wyminęła mnie i wjechała na most” – pisze pani Natalia, i nawiązuje do filmiku zamieszczonego w sieci. Na nim podobnie jak na innych wyraźnie widać, jak kierowcy łamią przepisy. „Ja rozumiem, że każdemu się spieszy, ale bez przesady. Powinna stać policja i dawać mandaty, to parę osób oduczyłoby się jeździć na czerwonym” – pisze kolejna intrernautka.

Chcąc nie chcąc oberwało się i miastu. Za to, że organizacja ruchu wygląda w rzeczywistości kiepsko. Reakcja miasta była natychmiastowa: „Sygnalizacja ustawiona jest prawidłowo, przypadki w których kierowcy wjechali na wahadło na czerwonym świetle zostały nagrane i materiały zostały przekazane policji w zeszłym tygodniu” – czytamy w informacji zamieszczonej przez oficjalny profil miasta. Mało tego: – Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od początku roku szkolnego przez cały wrzesień, w ramach dodatkowych patroli finansowanych przez Urząd Miejski, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie będą kierowali ruchem na skrzyżowaniu ulic Traugutta – Warszawska – Staszica – Płocka oraz na ulicy 15 Sierpnia przy zjeździe z obwodnicy – powiedział nam Piotr Kierzkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.
Będą wnioski do sądów
A to między innymi przy ul. 15 Sierpnia pojawią się wzmożone patrole policji: – Tam również występuje problem – przyznaje Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Policja jednak zabezpieczy cały teren przeprawy.
Sama również codziennie jeżdżę tamtędy i widzę, co się dzieje. Na pewno pojawią się patrole – zapewnia Agnieszka Dzik. Funkcjonariusze mają więc na bieżąco śledzić poczynania kierowców, ale ich uwadze nie umkną ci, którzy przepisy złamali. – My też mamy Internet. I widzimy, co się dzieje. Wystąpiliśmy więc do administratorów stron o udostępnienie pełnych zapisów wideo, bez zamazanych tablic rejestracyjnych – przyznaje Agnieszka Dzik. Podkreśla przy tym, iż kilka wniosków zostało już sporządzonych do prokuratury. – Wnioski są sporządzone. A materiały czekają na przekazanie do prokuratury – dodaje Agnieszka Dzik.
Z kolei Piotr Kierzkowski dodaje, że Urząd Miejski, aby ułatwić kierowcom przejazd w tych dwóch newralgicznych punktach, kierowanie ruchem będzie odbywać się w następujących godzinach w dni robocze: ul 15 Sierpnia od godz. 7.30 do 8.15 oraz skrzyżowanie Traugutta – Warszawska – Staszica – Płocka od 7.30 do 8.30  oraz 15.30 do 19.30.

Apelujemy do kierowców, by pamiętali, że mostem poruszają się karetki pogotowia, straż, policja, a pojazdy uprzywilejowane (na sygnale) mają zawsze pierwszeństwo w ruchu kołowym. Przepraszamy za utrudnienia i apelujemy do kierowców, by jeśli to możliwe korzystali z dwóch innych przepraw zapewniających dojazd do centrum miastamostu w Chodakowie w śladzie ulic Brukowej i Mostowej, oraz mostu na obwodnicy miasta – stwierdza rzecznik urzędu miejskiego.

Marcin Prażmowski