– Tak jak Narodowe Czytanie, które odbywa się w tylu miejscach w Polsce – za co ogromnie dziękuję – jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół naszej literatury, tak samo czytanie każdej książki w domu jednoczy rodzinę, jednoczy rodziców z dziećmi. Zmusza w pewnym sensie też rodziców do tego żeby dzieciom poświęcić czas, co państwo wiecie, że w dzisiejszych czasach jest trudne, a zawsze niezwykle cenne – mówił prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą gościł w ostatnią sobotę w podwarszawskim Lipkowie.

1

To już piąta edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP oraz Pierwszej Damy. W tym roku wybór padł na powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Jednym z wielu miejsc, gdzie Polacy wspólnie czytali fragmenty dzieła polskiego noblisty był podwarszawski Lipków. To właśnie tu, w miejscowym dworku, pomieszkiwał przez pewien czas Sienkiewicz, tutaj też umiejscowił scenę pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim, w powieści „Ogniem i mieczem”.

W czasie krótkiego wystąpienia, Agata Kornhauser-Duda zaapelowała do rodziców żeby wyrabiali w dzieciach nawyk czytania już od najmłodszych lat:

– To spowoduje, że będą sięgały one później po lektury nie z obowiązku szkolnego, ale będzie to dla nich odruch naturalny, który będzie im sprawiał wielką przyjemność – powiedziała Pierwsza Dama.

3

Wcześniej mieszkańcy Lipkowa i okolic obejrzeli wyświetlony na telebimie jeden z telewizyjnych odcinków filmu „Quo vadis”, zaś tło historyczne powieści nakreślił prof. Krzysztof Jabłonka. We wspólnym czytaniu Sienkiewicza oprócz prezydenckiej pary wzięli udział m.in. przedstawicielka Ormian – Zofia Bohosiewicz, siostra z Zakonu Sióstr Prezentek, przedstawiciele parafian: redaktor naczelny tygodnika „W Sieci” – Jacek Karnowski i Maria Badeńska-Stapp, muzyk i przyjaciel parafii – Dariusz Malejonek, dzieci z Gimnazjum Gminnego w Koczargach Starych, dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, a także gospodarz imprezy proboszcz parafii w Lipkowie – ksiądz Tomasz Sobiecki.

Na zakończenie chór parafialny z Izabelina wykonał utwór Piotra Rubika ,,Quo vadis Domine”.

Ci z mieszkańców, którzy przynieśli ze sobą egzemplarze dzieła Sienkiewicza mieli okazję zdobyć autografy prezydenckiej pary, a prawdziwi szczęśliwcy nawet zrobić sobie z nią wspólne zdjęcie.

R.R.

Zdjęcia: Radosław Rzepka