Prokuratura Regionalna w Rzeszowie nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzenia przez zorganizowaną grupę przestępczą kierowaną przez obywatela Hiszpanii Josepa D.H podatku VAT w kwocie ponad 228 mln zł.
Jak podaje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, w skład tej międzynarodowej  grupy wchodzili obywatele Polski, Hiszpanii, Kolumbii, Chile i innych państw i działali w państwach Unii Europejskiej (m.in. w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji, Bułgarii, Czechach.
Działalność grupy miała związek z wewnątrzwspólnotowym handlem złomem miedzi oraz katodami miedzi i innych metali kolorowych.
Jednym z wątków śledztwa jest „pranie pieniędzy” pochodzących z wyłudzeń podatku VAT.
W toku śledztwa zarzuty przedstawiono 12 osobom, w tym obywatelowi Hiszpanii Josepowi D.H., który od roku 2010 r. ukrywał się i był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania.
30 lipca 2016 r. podejrzany Josep. D.H. został zatrzymany w Hiszpanii i przekazany polskim organom ścigania. 26 sierpnia 2016 r. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec niego. Wniosek prokuratury sąd uwzględnił.
Podejrzany Josep D.H., któremu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia.
PK