Na terenie gminy Teresin, a przede wszystkim na obszarze niepokalanowskiego klasztoru Ojców Franiszkanów nagrywany jest fabularyzowany film dokumentalny o św. Maksymilianie Kolbe. Realizacja zdjęć potrwa do końca sierpnia. Obraz zatytułowany „Dwie Korony” przybliży widzom postać założyciela Niepokalanowa.
Film realizowany jest we współpracy i pod patronatem zakonu oo. Franciszkanów OFMConv. W warstwie dokumentalnej zobaczymy m.in. Kazimierza Piechowskiego, który w Oświęcimiu osobiście poznał świętego.
W zdjęciach fabularyzowanych wystąpią: Adam Woronowicz grający postać głównego bohatera o. Maksymiliana, Cezary Pazura, Artur Barciś, Dominika Figurska, Marcin Kwaśny, czy Maciej Musiał. Znani aktorzy przebywają obecnie w Niepokalanowie, gdzie kończy się praca nad fabularną częścią ekranizacji.
Postać nieco zapominana
– Postać św. Maksymiliana Kolbe wydaje się nieco zapomniana, dlatego chcemy przybliżyć światu tego niesamowitego człowieka, który może być inspiracją dla ludzi XXI wieku – mówi Michał Kondrat, reżyser i producent filmu, i dodaje – Niewiele osób wie, że ten Święty przekraczał swoją epokę, wymyślał nowe rozwiązania i osiągał wielkie cele. Swoje życie oddał za współwięźnia w Auschwitz.
Co oznaczają tytułowe Dwie Korony? Są one związane z założycielem klasztoru w Niepokalanowie. W czasie widzenia Matki Boskiej dostał on do wyboru dwie korony symbolizujące dalsze jego życie: złota – chwałę, czerwona – męczeństwo. Ojciec Kolbe wybrał obydwie. Życie w pełni potwierdziło ten wybór.
– Dla mnie osobiście i myślę, że dla widzów także, to wielka rzecz, że będziemy mogli poznać całe życie o. Kolbe w sposób dynamiczny, a nawet przygodowy – wyznaje reżyser. Jak podkreśla, tworzony przez niego film jest kierowany do szerokiej publiczności, ale przede wszystkim do młodzieży, by mogła dobrze poznać o. Maksymiliana. Obraz ma być reklamowany, co nie zdarza się zbyt często, przez Agencję Watykańską, która obiecała zrobić reportaż z filmu i rozesłać go do 140 krajów świata.
– To film z ogromnymi wartościami. Jest najwyższy czas, aby taki obraz powstał i właśnie w takim języku, w jakim zaplanował go Michał, czyli dokument fabularyzowany – mówił Cezary Pazura, odtwórca roli brata Zeno. – To jest bardzo popularny teraz gatunek filmowy na świecie. Moje pokolenie było uczone w szkole o o. Maksymilianie, o jego życiu, działalności i pięknej postawie. Obecnie nie mam pewności, czy o tej wielkiej postaci w szkołach się mówi. Dla mnie o. Kolbe jest bohaterem, a filmy robi się przecież o bohaterach – dodaje aktor.
Wspomóżmy produkcję
Film składa się z dwóch warstw – dokumentalnej i fabularnej. Część dokumentalna, do której zdjęcia już się zakończyły – realizowana była w trzech krajach. Poza Polską, ekipa pracowała we Włoszech oraz w Japonii, dla mieszkańców której o. Maksymilian to bohater narodowy.
Do tej pory nakręcono 1/3 filmu. W Niepokalanowie na potrzeby zdjęć wybudowano nawet m.in. fragment obozu Auschwitz. Producenci zainwestowali w dokument 250 tys. zł, do końca realizacji brakuje jeszcze 500 tys. Stąd Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana rozpoczyna zbiórkę funduszy na realizację filmu. Jej przedstawiciele zwracają się o pomoc i zapraszają wszystkich zainteresowanych do wsparcia produkcji filmu, organizując zbiórkę publiczną. Każdy z nas może mieć więc osobisty, dowolny wkład w powstanie tego bardzo interesująco zapowiadającego się kinowego dzieła. Dodajmy, iż Fundacja Filmowa im. Maksymiliana Kolbe to organizacja, której celem jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki, poprzez propagowanie w życiu publicznym i społecznym wartości chrześcijańskich.
Jak zapowiada reżyser Michał Kondrat, planowany termin zakończenia zdjęć to grudzień bieżącego roku. Premiera kinowa nastąpić ma w połowie 2017 roku, jednak jej termin uzależniony jest od zebranych środków finansowych na dokończenie filmu. Nie da się ukryć, że przyszły rok byłby najwłaściwszym okresem dla pojawienia się „Dwóch Koron” na polskich i światowych ekranach. Choćby z tego powodu, że będziemy wówczas obchodzili 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej, ruchu maryjno-apostolskiego, którego założycielem jest właśnie św. Maksymilian Maria Kolbe, a którego zasadniczym celem od początku było pogłębienie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.
Dostępna jest już zapowiedź filmu. Znajdziemy ją, wpisując w wyszukiwarkę popularnego serwisu youtube wyrażenie „Maksymilian Kolbe zwiastun”.
Marcin Odolczyk
Fot. Michał Wiśniowski