Już w najbliższą niedzielę – 4 września, odbędzie się w Otwocku największa i najważniejsza impreza rolnicza – Dożynki Województwa Mazowieckiego. Współorganizatorami tegorocznego wydarzenia są samorząd województwa mazowieckiego, powiat otwocki i miasto Otwock. Na uczestników spotkania będzie czekać mnóstwo atrakcji od przemarszu korowodu dożynkowego począwszy po liczne występy i pokaz sztucznych ogni. Będzie można także spróbować lokalnych przysmaków. Dla odwiedzających przygotowano także wystawy płodów rolnych i kiermasze sztuki ludowej.
– Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę do Otwocka, gdzie będziemy dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony. Będziemy dziękowali rolnikom za ciężką pracę. Aby czuli naszą solidarność i wdzięczność. Aby wiedzieli, że pracują dla całego społeczeństwa, dla całej naszej mazowieckiej wspólnoty – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Święto plonów, czyli tzw. dożynki już na stałe wpisały się w kalendarz imprez plenerowych na Mazowszu. Co roku wydarzenie przyciąga kilka tysięcy uczestników. Dożynki wojewódzkie to bowiem oprócz tradycyjnych podziękowań za plony i składania wieńców liczne atrakcje zarówno dla starszych, jak i młodszych uczestników wydarzenia.

Imprezę rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego, który poprowadzą starostowie dożynkowi – Monika Młot (Dobrzyniec, gmina Kołbiel) i Wojciech Ruszkowski (Duchnów, gmina Wiązowna). Korowód przejdzie na stadion Otwockiego Klubu Sportowego, na którym odprawiona zostanie uroczysta polowa msza św. Jednym z ważniejszych punktów dożynek będzie ceremoniał dożynkowy oraz wspólne łamanie się chlebem.

W tym roku zaplanowano m.in. wystawę płodów rolnych i sprzętu rolniczego, kiermasz sztuki ludowej, stoiska z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi. Przewidziano także szereg atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich będą warsztaty edukacyjne o odnawialnych źródłach energii. Będzie też można skorzystać z porad personelu Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Podczas imprezy wręczone zostaną nagrody w konkursach – Na najładniejszy wieniec dożynkowy i Polski Producent Żywności 2016.

XVIII Dożynki Województwa Mazowieckiego uświetnią występy zespołów: Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Bayer Full, Tacy Sami i D-Bomb. Jedną z atrakcji imprezy będzie również występ Kabaretu Kopydłów z programem „Wpadnij do Kopydłowa”. Tegoroczną gwiazdą wieczoru będzie SARSA.

W trakcie wydarzenia odbędzie się także zbiórka pieniędzy na leczenie 3-letniego Krzysia. Chłopiec urodził się z wrodzoną wadą serca (brak lewej komory). Jest już po dwóch operacjach. Czeka go jeszcze jedna, która musi być wykonana przed ukończeniem 3,5 roku. Koszt operacji to 34 tys. euro.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa,
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,