W sobotę 27 sierpnia w Poznaniu, na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach, odbyły się uroczystości Święta Lotnictwa Polskiego oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Polskich Siłach Powietrznych z udziałem Prezydenta RP.

W trakcie uroczystego apelu w bazie na poznańskich Krzesinach prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz podkreślali, że przed Siłami Powietrznymi stoi wiele wyzwań. Nawiązywali też do katastrofy smoleńskiej.

– To był dzień naszej wielkiej straty, straciliśmy wielkiego prezydenta, straciliśmy wielkich dowódców, straciliśmy wielu ludzi, dla których celem życia Polska była sama w sobie. Ale podnieśliśmy się i idziemy nadal przed siebie. Podniosły się także i polskie Siły Powietrzne po tym, jak szkalowano polskich pilotów – mówił prezydent. – Realizowaliście zadania najlepiej jak umiecie, zadając kłam tym wszystkim podłym insynuacjom – zwrócił się do lotników, życząc im, by nie podważano ich kompetencji.

2

Uroczystości rozpoczęły się rano, od polowej mszy św. Przed południem prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., gdy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W uroczystości wzięła udział ówczesna para prezydencka.

– Pamiętamy o tych, którzy przyczynili się do unowocześnienia lotnictwa – mówił prezydent Andrzej Duda. – 10 lat temu, z przyjęciem pierwszych F-16, w naszym lotnictwie rozpoczął się nie notowany od dziesięcioleci, trwający do dzisiaj, ogromny postęp. Pamiętamy o tych, którym zawdzięczamy to, że polska armia i polskie lotnictwo weszło na zupełnie nową drogę rozwoju – zauważył.

3

Wdowa po pilocie – Barbara Targosz przypominała uroczystości z 9 listopada 2006 r. – Wracam pamięcią do tamtego dnia, do atmosfery przepełnionej dumą, że polski lotnik otrzyma nowoczesny samolot. (…) To było ukoronowanie trudu wielu osób – mówiła.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w Krzesinach również pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika – następcy gen. Targosza na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych, związanego z wdrażaniem F-16 do służby w Polsce. – Zginął, służąc Rzeczypospolitej, stojąc u boku prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i jego żony – powiedział  prezydent. – Był żołnierzem z krwi i kości. Niezwykle oddanym służbie, niezwykle oddanym ojczyźnie, niezwykle miłującym wszystko to, czemu się poświęcił, aż do końca swojego życia – mówił o gen. Błasiku.

– Zginął w powietrzu, w samolocie rządowym, ale wojskowym, który był pilotowany przez jego podwładnych, przez polskich pilotów, których tak ukochał, i którzy zawsze zajmowali miejsce w jego sercu, o których zawsze starał się dbać – przypomniał Andrzej Duda. – W swojej błyskotliwej, wojskowej karierze był także dowódcą tej bazy, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, był później także dowódcą drugiej brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To właśnie w tym okresie przyjęto tu pierwszy samolot F-16, a potem następne. To właśnie on przygotowywał tę bazę, wraz z jej ówczesnym dowódcą, do tego, aby była w stanie realizować zadania związane ze służbą samolotów F16 w polskiej armii – zaznaczył Andrzej Duda.

4

Podczas uroczystości głos zabrała wdowa po generale, Ewa Błasik. – Ten pomnik pozostanie na zawsze świadectwem wkładu generała Błasika w rozwój 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego i całego Garnizonu Poznań oraz symbolem wdrażania największego programu modernizacyjnego polskich sił powietrznych – powiedziała.

 Odsłonięty w sobotę pomnik – b. dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz b. dowódcy 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający gen. Błasika. Wieńce przy pomniku złożyli: prezydent Andrzej Duda, Ewa Błasik z rodziną, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W programie obchodów znalazły się również pokazy i piknik lotniczy. Rozpoczęły się po godz. 12 od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentowały się samoloty wielozadaniowe F-16 (zarówno w grupie sześciu maszyn, jak i indywidualnie; to jeden z pierwszych pokazów akrobacji na tym samolocie w polskim lotnictwie), myśliwiec MiG-29 (samodzielnie i we wspólnym pokazie z samolotem akrobacyjnym XA41), szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne „Orlik” na PZL-130 Orlik oraz „Biało-czerwone Iskry” na TS-11 Iskra. Latały również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter.

Na wystawie statycznej można zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie obecnie są wykorzystywane w wojsku.

5

Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918. W PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP/ fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP