Nagietek należy do najstarszych roślin leczniczych. Dzisiaj jest używany przede wszystkim do zwalczania stanów zapalnych i przy trudno gojących się ranach.
Nagietek to niesłychanie szybko rosnąca roślina o aromatycznym zapachu. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i pozostawiony przekwitnięty rozsiewa się sam .
W dawnych czasach nagietek uchodził za roślinę magiczną, która chroniła przed złymi siłami i chorobami.
Nagietek polecano na dolegliwości żołądkowe, ukąszenia owadów i żmij. Stosowano go przeciwgorączkowo, a jego sokiem leczono brodawki na skórze.
Obecnie do celów leczniczych wykorzystuje się tylko płatki nagietka. Pobudzają przepływ limfy, mogą więc być stosowane w przypadku powiększonych węzłów chłonnych.
Herbatka z nagietka poprawia także krążenie krwi. Ponieważ ma działanie napotne, wspiera wydzielanie toksyn z organizmu. Ma też zbawienne działanie na przemianę materii, ponieważ zawarte w nagietku gorycze pobudzają czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ponadto herbatka nagietkowa świetnie nadaje się do leczenia nieżytów i wrzodów żołądka oraz podrażnień jelit. Ma również działanie moczopędne, przyspiesza więc wydzielanie trucizn z moczem.
Maść z nagietka stosuje się przy otarciach, ranach ciętych i oparzeniach. Krem nagietkowy doskonale pielęgnuje wrażliwą skórę niemowlęcych pośladków. Maść nagietkowa przyniesie ulgę chorym z odleżynami. Okład z maści doskonale zmniejszy obrzęk po ukąszeniu owadów.
Podrażniona skóra też będzie wdzięczna, jeżeli zastosujemy do jej pielęgnacji krem nagietkowy. Zregeneruje zniszczoną skórę po nadmiernym nasłonecznieniu.
Kolejnym dobrodziejstwem nagietka jest lecznicze działanie na grzyby i bakterie. Dlatego jest on składnikiem kremów do pielęgnacji stóp. Maść nagietkową możemy stosować u matek karmiących przy zapaleniu sutków.
W dobie natłoku niezdrowych produktów warto sięgać po preparaty, które daje nam natura.
Zapraszam na zabiegi pourlopowe.