Od początku wakacji funkcjonariusze Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie wspomagani policjantami delegowanymi z innych jednostek, ze wzmożoną uwagą strzegą bezpieczeństwa osób przebywających w rejonach rzek oraz innych akwenów województwa małopolskiego. Poza wspomnianym komisariatem, który funkcjonuje w sposób ciągły, corocznie uruchamiane są posterunki w rejonach jezior: Dobczyckiego, Czorsztyńskiego oraz Rożnowskiego.
Policjanci pod swoim nadzorem mają także zalewy w Kryspinowie, w Nowej Hucie, w Przylasku Rusieckim, Brzegi oraz Bagry. Poza patrolowaniem akwenów wodnych, funkcjonariusze pełnią także służby patrolowo-interwencyjne na terenie krakowskiej dzielnicy Podgórze. Aby mogli jak najskuteczniej wypełniać swoje obowiązki służbowe, do dyspozycji mają 15 łodzi motorowych, a także samochody terenowe, qady oraz rowery. Przed sezonem letnim, jak również w jego trakcie policjanci komisariatu wodnego prowadzili w szkołach podstawowych i gimnazjach działania profilaktyczne w formie prelekcji, dyskusji, oraz pokazu sprzętu ratowniczego. W zajęciach tych wzięło udział 1436 dzieci.
Od czerwca do końca lipca br. wodniacy udzielili pomocy ośmiu osobom. 17 czerwca na jeziorze Czorsztyńskim trzech wędkarzy poprosiło o pomoc, gdyż nie mogli dotrzeć łodzią do brzegu z powodu silnego wiatru oraz wysokiej fali na jeziorze. 26 czerwca w rejonie zatoki Mizerna na jeziorze Czorsztyńskim policjanci podjęli na pokład dwóch młodych mężczyzn, których rowerek wodny zaczął tonąć.
4 lipca na Wiśle w rejonie Bulwaru Podolskiego w Krakowie funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie, która wpadła do rzeki. 12 lipca na jeziorze Czorsztyńskim policjanci pomogli dwóm mężczyznom, którzy z powodu wysokiej fali, oraz porywistego wiatru nie byli w stanie wrócić pontonem do brzegu.
Należy w szczególności podkreślić fakt, że w trakcie pełnienia służb przez funkcjonariuszy małopolskiej policji wodnej nie doszło do żadnego utonięcia.
Jedną z najnowszych inicjatyw, mającą znaczący wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających w okolicach Wisły, było umieszczenie czerwonych kół ratunkowych w rejonie czterech najbardziej popularnych mostów w Krakowie. Koła te, zamontowane na wniosek Policji oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK, znajdują się na mostach Dębnickim, Piłsudskiego, Grunwaldzkim i Powstańców Śląskich. W sytuacjach kryzysowych mogą zostać natychmiast wykorzystane przez dowolną osobę, będącą świadkiem zdarzenia.
(KWP w Krakowie / ms)