Takiej pogody nikt nie przewidział. Tegoroczne II Święto Bzury w niedzielę, 21 sierpnia odbywało się w rzęsistym deszczu. W efekcie wielu sochaczewian nie dotarło na imprezę. Ale ta – na przekór pogodzie – odbyła się. Ci, którzy przyszli, nie żałowali. Tegoroczne Święto Bzury było sentymentalną wycieczką w szalone lata 60., do krainy rock and rolla i big beatu.

2

Nie wszystkie gry, konkursy i konkurencje mogły się odbyć, gdyż nie pozwoliły na to strugi deszczu. Jednak krótkie chwile przerw między jedną falą opadów a drugą, przybyli na imprezę sochaczewianie starali się maksymalnie wykorzystać. Jedynie siatkarzom opady nie przeszkadzały w rywalizacji.

Były też Otwarte Zawody Spinningowe o Mistrzostwo Koła PZW Sochaczew – Miasto o Puchar Burmistrza Sochaczewa. Nie zabrakło zawodów kajakowych oraz konkursu pływania na byle czym. Można też było bezpłatne pływać na kajakach.

3

Nie skąpiło wody

Na początku miłośnikom kajaków nie przeszkadzała drobna mżawka. Jednak stopniowo ubywało chętnych do pływania po Bzurze. Popłynięto jednak na dwóch łodziach z byle czego i w spływie kajakowym. Deszcz nie przeszkodził amatorom strzelania laserową bronią.

SONY DSC

Sochaczewscy harcerze zaprezentowali, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak sprawnie i szybko wiązać węzły żeglarskie. Na stoisku aptecznym można było poznać najnowsze suplementy poprawiające stan zdrowia oraz zrobić sobie badanie ciśnienia. Wielu sochaczewian skusiło się na to. Z kolei pasjonaci zdrowej diety i odchudzania oblegali stoisko sklepu zielarskiego z kosmetykami i zdrową żywnością. Ciekawostką była możliwość nabycia zdrowej kawy na bazie ziół.

4

Z zainteresowaniem śledzone były pokazy zumby prowadzone przez Ewę Osińską. Było tak pasjonująco, że momentami nawet część publiczności zaczęła naśladować podskakujące rytmicznie dziewczyny. Równie wciągający był trójbój hawajski, choć startowały w nim bardzo młode uczestniczki, w wieku do 10 lat. Jedna z nich, Maja przyciągała uwagę wspaniałym strojem hawajskiej tancerki i niesamowitą gibkością. Najwięcej emocji jednak spowodowało rozbijanie orzechów kokosowych, co nie okazało się wcale tak łatwym zadaniem.

IMG_3628

Konkurs karaoke prowadzony przez Piotra Milczarka na początku nie przyciągnął chętnych do śpiewania. Jednak w końcu znaleźli się amatorzy i zaśpiewali, że aż miło było słuchać. Nie gorzej od profesjonalnych artystów. Statuetka Klucza Wiolinowego trafiła do pani Kasi z Żyrardowa. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody.

Rozstrzygnięty został też konkurs poetycki o „Laur Bzury” na wiersz o Bzurze. Zdobywcą poetyckiego lauru okazał się Tadeusz Hutkowski, poeta z Sochaczewa, za wiersz „Kręgi na Burze”.

Nagrody w licznych konkursach i zawodach wręczali: poseł Maciej Małecki, wiceburmistrz Marek Fergiński, Janusz Szostak oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kajakarze Sochaczewa.

Poetycko i muzycznie

Najwierniejsi i najbardziej wytrwali z niecierpliwością oczekiwali na koncerty. Część mieszkańców specjalnie przyszła, by wysłuchać legendarnego zespołu 2 plus 1. Warto było usłyszeć takie przeboje, jak „Chodź pomaluj mi świat” czy „Windą do nieba”. Zespół był gorąco oklaskiwany i kilka razy bisował. Publiczność, choć nieduża, entuzjastycznie przyjęła wykonawców. Cezary Szlązak i Urszula Blaszyńska, liderzy 2 plus 1 byli zachwyceni. Rozdawali autografy i fotografowali się z fanami. Nie przeszkadzało im, że rzęsisty deszcz solidnie ich moczył.

ertman

Po 2 plus 1 na scenę weszli The Beatlmen. Zespół z Wrocławia śpiewający utwory z repertuaru słynnych muzyków z Liverpoolu, zespołu The Beatles. Nie tylko jednak śpiewali łudząco podobnymi do nich głosami, ale też częściowo starali się upodobnić do swoich idoli.

Wystąpili w składzie: Grzegorz Markocki jako John Lennon, Marcin Wojtowicz jako Ringo Starr, Jan Samołyk jako George Harrison i Paweł Jaworski jako Paul McCartney. Śpiewali niesamowicie i bardzo podobali się publiczności. The Beatlmen wykonuje również piosenki z polskiego big-bitu m. in. Czerwonych Gitar, Skaldów, Niebiesko-Czarnych.

Koncert nie szczędząc wysiłku i pasji, równo przemakając, poprowadzili Artur Chmielewski i Przemek Wójcik, obaj dziennikarze z Radia Fama z Żyrardowa.

II Święto Bzury, choć przez cały dzień był nadmiar wody, ocenione zostało przez najwierniejszych fanów jako udane. Oby za rok natura była bardziej łaskawa i dała nam słońce.

Bogumiła Nowak

Organizatorami Święta Bzury byli: Express Sochaczewski, Miasto Sochaczew, Stowarzyszenie Kajakarze Sochaczewa przy współudziale: Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Sochaczew – Miasto, Sochaczewskiego Centrum Kultury, MOSiR Sochaczew, FC Dragon, WOPR, ZHP Hufiec Sochaczew.

Święto Bzury objął honorowym patronatem Burmistrz Sochaczewa. Patroni medialni: Express Sochaczewski, sochaczew.pl, sochaczewianin.pl, Express Wieczorny, newsbook.pl, Radio Fama Żyrardów.