W poniedziałek (22 sierpnia), w gmachu Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście oskarżony oblał 39-letnią kobietę kwasem. Jak się okazało, mężczyzna był pijany. Został zatrzymany, a poszkodowana trafiła do szpitala.

W związku z dramatycznym zdarzeniem Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do wszystkich Prezesów Sądów Apelacyjnych o wzmocnienie ochrony osób przebywających na terenie sądów i dokładniejszą kontrolę przedmiotów wnoszonych do sądowych budynków.

W przypadku sądu w Łodzi kwas siarkowy został wniesiony na teren sądu w szklanym słoiku z zakrętką wykonaną z tworzywa sztucznego i dlatego nie został wykryty przez pracowników ochrony za pomocą wykrywacza metalu. W piśmie przesłanym Prezesom Sądów Apelacyjnych poinformowano o zdarzeniu w Łodzi, uczulając na możliwość wniesienia niebezpiecznej substancji w przedstawiony sposób.

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło przy tym uwagę, że dokładna kontrola osób wchodzących na teren sądu winna zapobiec takiemu zdarzeniu. W tym wypadku rodzaj sprawy (stalking) powinien spowodować wzmożoną czujność i uzasadniał dokładniejsze niż standardowe sprawdzenie oskarżonego przy wchodzeniu do sądu, jak też ewentualne wprowadzenie monitoringu służb ochrony zarówno przed salą, jak i na sali rozpraw.

źródło: MS