Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaprasza  do wspólnego czytania powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” w ramach V. Narodowego Czytania 2016 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenie odbędzie się 3 września 2016 r. od godz. 16.00 do 21.00 obok Fontanny Multimedialnej przy Alei Lubomirskich w Rzeszowie.

V. Narodowe Czytanie rozpocznie flash mob (16.05-16.08), czyli krótkie, wspólne czytanie, wybranego przez organizatorów fragmentu „Quo vadis”. Następnie w „Klubie czytelnika” mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia oraz zaproszeni Goście będą czytać kolejne wybrane fragmenty powieści (16.08-20.00). Uczestnicy będą czytać z własnych książek bądź tekstów przygotowanych przez organizatorów.

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach „Przestrzeni młodego czytelnika” (16.00-19.00). Odbędą się: animacje, gry, warsztaty plastyczne, zabawy, malowanie twarzy. Uczestnicy zagrają w gry planszowe, ruchowe i towarzyskie: „Śladami Stasia i Nel”, „Afrykańskie safari”, „Flirt z dziełami Henryka Sienkiewicza”, rzut piłką do celu, przeciąganie liny, skakanie na piłkach, biegi w pudełkach, łowienie rybek, tajemniczy kuferek, polowanie na dywanie … z trawy, kalambury, połącz kropki, zabawy z wykorzystaniem chusty KLANZY.

Podczas „Warsztatów sleeveface” (16.00-19.00) dzieci i dorośli będą mogli pozować do zdjęć z użyciem okładek książek Henryka Sienkiewicza i innych autorów. Dzięki tej technice uczestnicy otrzymają kreatywne i zabawne zdjęcia łączące ich osobowość z wybranym książkowym alter ego. W tych samych godzinach odbędzie się też akcja bookcrossingowa „Uwolnij Sienkiewicza”, w której będzie można pozostawić utwory pisarza oraz wymienić się nimi. Duża ilość zgromadzonych powieści da możliwość stworzenia ciekawej książkowej instalacji.

Całości towarzyszyć będzie „Wystawa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”, prezentująca fakty biograficzne, podróże, które odbył pisarz i miejsca pokazane w powieściach, informacje o utworach Sienkiewicza i ich ekranizacjach, nagrodzie Nobla dla pisarza, ciekawostki i anegdoty o autorze.

Narodowe czytanie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej z udziałem aktorów pn. „Folk dookoła świata” oraz „Walka Tytanów”, który rozpocznie się o godz. 20.00.

Tegoroczną lekturę wybrano w internetowym głosowaniu spośród pięciu powieści. W głosowaniu, oprócz „Quo vadis”, wzięły udział: „Chłopi” Władysława S. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

W Rzeszowie V. Narodowe Czytanie organizują: Urząd Miasta Rzeszowa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Dom Kultury oraz Teatr „Maska”.

Patronat medialny: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, GC „Nowiny”, nowiny 24.pl.

źródło: rzeszow.pl