Po raz kolejny w niedzielę po 15 sierpnia świat żeński zgromadził się u stóp Matki Bożej Piekarskiej, aby przedstawiać jej swoje sprawy. Pielgrzymce przewodzi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Od 1676 roku nieprzerwanie trwają pielgrzymki do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Wówczas to w niedalekich Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po modlitwie pielgrzymów przed Matką Bożą.

Na piekarskim wzgórzu słowo do pielgrzymów skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przypomniał on pierwszą Europejkę, która przyjęła chrzest z rąk św. Pawła. Była to Lidia, a scena ta jest odwzorowana na jednej z kwater drzwi katowickiej katedry.

6

 

Hierarcha wyraził się z wdzięcznością o zebranych na piekarskim wzgórzu matkach. – Wiele z was – drogie Siostry – z radością przyjęło godność i zadania matki chrzestnej. Proszę was, abyście uświadomiły sobie na nowo odpowiedzialność za duchowy rozwój dziecka, które trzymałyście na rękach, przy sercu w dniu chrztu św. – powiedział.

Metropolita podziękował także za papieski dokument Amoris laetitia, który między innymi podkreśla wartość rodziny.

W swoim słowie skierowanym do pątniczek podkreślił, że właśnie w Piekarach „ukazujemy rodzinę i ‘uprawiamy’ prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie”. Wspomniał także o niedawno przyjętej rezolucji ONZ o obowiązku państwa na rzecz ochrony rodziny. – Zanim tę rezolucję przyjęto, powstał rządowy konkret: „Rodzina 500+. Program wsparcia dla rodziców” oraz „Program 75+” (…) Program „Rodzina 500+” jest przełomowy, ponieważ w jakiejś mierze niweluje istniejące, często rażące dystanse społeczne. Wyrażamy uznanie Rządowi RP, a szczególnie Pani Premier za determinację i dotrzymanie słowa! – powiedział abp Skworc.

2

Wspomniał także o programie „Mieszkanie Plus”. – Jego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach – powiedział. Metropolita katowicki z wielką troską wyraził też swoje zaniepokojenie warunkami w jakich przebywają mieszkańcy niektórych zdegradowanych osiedli górnośląskich miast. – Odwiedziny rodzin, (…) nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu: łazienka dla każdej rodziny! O taki program wołamy do naszych samorządowców! – powiedział hierarcha.

Metropolita katowicki zauważył także, że „jak mówi GUS blisko 3 mln osób żyje poniżej minimum egzystencji, a na granicy ubóstwa relatywnego funkcjonuje aż 6 mln osób”.

Ważne miejsce w przemówieniu metropolity katowickiego zabrała kwestia wartości niedzieli. – Niedziela to Dies Domini i Dies homini – dzień Pana i dzień człowieka; dokładnie: dzień będący własnością człowieka. O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi – powiedział abp Skworc. Dodał także, że „niedziela jest dla każdego; jest demokratyczna! A państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość!”.

 

W tym kontekście wspomniał o inicjatywie ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę. – Inicjatywa zbiera podpisy pod projektem ustawy, którą mocno wspieramy. Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli „Bożej i naszej”, sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych – powiedział metropolita górnośląski.

7

Arcybiskup Skworc wezwał także do radykalnej zmiany jakości powietrza na Śląsku. – Wśród 50-ciu europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie. (…) Wiemy, że istnieją także ekonomiczne przyczyny tych zjawisk. Wielu mieszkańców naszego województwa – mimo najlepszej woli – nie stać na wymianę pieców grzewczych i zakup lepszej jakości węgla. W tym zakresie oczekujemy programów i wsparcia od rządu oraz lokalnych samorządów – wspomniał.

Metropolita katowicki zapowiedział także utworzenie Górnośląskiego Obserwatorium Społecznego, które zostanie ulokowane w budowanym jeszcze domu pielgrzyma „Nazaret”. Ma to być instytucja szybkiego reagowania na zachodzące zjawiska społeczne, zarówno w rejonie górnośląskim, jak i poza nim.

5

W imieniu pątniczek pozdrowienie skierowała Hanna Żyrek z Domowego Kościoła Archidiecezji Katowickiej. W swoim słowie zawierzyła ona także mężów i dzieci zebranych w Piekarach pątniczek. – Niech twój przykład nas porusza i dodaje odwagi (…) daj nam wrażliwe serce i uważność, abyśmy dostrzegały potrzeby ubogich na duszy i na ciele – powiedziała.- Daj nam odwagę, abyśmy umiały patrzeć ma siebie okiem Boga i cieszyć się z tego kim jesteśmy – dodała.

źródło: archidiecezja.katowice.pl