11 października przed sądem rejonowym w Olsztynie ruszy proces urzędników warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego w sprawie dotyczącej korupcji.

Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 osób, w tym trzech przedsiębiorców i czworo urzędników urzędu marszałkowskiego.

Sprawa dotyczy przyjmowania łapówek w zamian za wygrywanie przetargów. Zarzuty dotyczą także informowania przedsiębiorców z branży reklamowej przez urzędników o warunkach przetargu na relacjonowanie imprez promujących zdrową, tradycyjną, regionalną żywność.

Jak poinformował PAP w piątek pełniący obowiązki rzecznika Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Waldemar Pałka, zarzuty zawarte w akcie oskarżenia dotyczą: przekupstwa, płatnej protekcji, sprzedajności pełniącego funkcję publiczną, nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i pośrednictwa przy płatnej protekcji.

Sędzia Pałka podał, że na piątkowym posiedzeniu sąd wyznaczył terminy 6 dwudniowych rozpraw, począwszy od 11 i 12 października aż do stycznia 1017 roku

Najpoważniejsze zarzuty mają były dyrektor departamentu polityki jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Igor H. i właściciel firmy mediowej Władysław B. Według prokuratury Igor H. miał brać łapówki od Władysława B. w zamian za to, że jego firma wygrywała przetargi na relacjonowanie imprez związanych z promocją produktów regionalnych. H. miał w sumie przyjąć co najmniej 20 tys. zł.

Na ławie oskarżonych zasiadają także urzędniczki urzędu marszałkowskiego w tym była dyrektor departamentu zarządzania programami rozwoju regionalnego Bożena W.-Z. odpowiadająca za fundusze unijne. Śledczy zarzucają oskarżonym informowanie przedsiębiorcy o warunkach przetargu na obsługę filmową wydarzeń związanych z promocją regionu.

Igor H. po zatrzymaniu przez CBA w listopadzie 2014 r. został zawieszony w obowiązkach dyrektora departamentu w urzędzie marszałkowskim, obecnie nie pracuje już w urzędzie.

Decyzją marszałka województwa warmińsko-mazurskiego od 1 lipca 2015 r. departament polityki jakości, którym kierował oskarżony został rozwiązany. Urzędniczki wróciły natomiast do pracy w urzędzie marszałkowskim. Bożena W.-Z. pracuje w instytucji odpowiedzialnej za drogi wojewódzkie.

Źródło: Kurier PAP