W dniu dzisiejszym, tj. w dniu 19 sierpnia 2016 roku Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej. Przez lata walczyła ona o prawa lokatorów kamienic przejmowanych w Warszawie przez kupców roszczeń.

Jej zwęglone zwłoki zostały znalezione przez przypadkowego spacerowicza 1 marca 2011 roku pod Lasem Kabackim w Warszawie. Kobieta została spalona żywcem.

Nowe czynności dowodowe

– Zrobimy wszystko co jest możliwe, aby ta sprawa została wnikliwie zbadana i wyjaśniona. Sprawcy takich okrutnych zbrodni jak ta nie mogą czuć się bezkarni i spać spokojnie – zapowiedział Prokurator Generalny.

Zaznaczył przy tym, że w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, do której prokuratury zostanie przekazane to postępowanie. – Będzie ono prowadzone przez najlepszych prokuratorów i funkcjonariuszy policji – wskazał Zbigniew Ziobro.

Nieprawidłowości zostaną wyjaśnione

Prokurator Generalny zwrócił również uwagę, że do tej pory w czasie śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej stwierdzono liczne nieprawidłowości i braki, co skutkowało utratą ważnych dla wyjaśnienia tej okrutnej zbrodni dowodów.

– W prokuraturze musi wrócić zasada odpowiedzialności. Dlatego też zostanie również wszczęte postępowanie, którego celem będzie ustalenie ewentualnej odpowiedzialności prokuratorów i policjantów za rażące braki i zaniechania w pierwszym etapie tego śledztwa – powiedział Prokurator Generalny.

Sprawa ta stanie się także podstawą do nauki dla przyszłych sędziów i prokuratorów odbywających aplikacje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.  Chodzi bowiem o to, by uczyć się na cudzych błędach i nie powielać ich w pracy.

Dzika reprywatyzacja pod lupą

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przypomniał również, że prokuratura już zajmuje się sprawami, w których istnieje podejrzenie, że doszło do wyłudzenia mieszkania, lokalu, działek na terenie Warszawy. Do tej pory bowiem dzika reprywatyzacja spotykała się z biernością władz Warszawy. Postępowanie to prowadzone jest w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu.

 

źródło: Prokuratura Krajowa