Decyzje o odznaczeniach Orderem Orła Białego muszą być wyważone i oderwane od sporów, które dzielą Polaków – powiedział PAP nowo powołany członek sześcioosobowej Kapituły Orderu prof. Michał Kleiber.
Obok Kleibera, który jest byłym wieloletnim prezesem PAN, ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki oraz doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w nowym składzie kapituły znaleźli się Andrzej Gwiazda, Michał Lorenc, Bogusław Nizieński i Zofia Romaszewska. Funkcję Wielkiego Mistrza Orderu i członka kapituły pełni ponadto z urzędu prezydent Andrzej Duda.
W rozmowie z PAP profesor podkreślał swój szacunek dla orderu i zapewniał, że traktuje zasiadanie w kapitule bardzo poważnie. Pytany o to, jakie powinny być przyszłe decyzje kapituły, ocenił, że każda z nich powinna być niezwykle wyważona.
B. prezes PAN zapowiedział, że w związku z tym nie będzie występował z inicjatywami na rzecz odznaczania czynnych polityków.
– Generalnie uważam, że politycy, szczególnie ci aktywni, powinni wstrzymać się z kandydowaniem do tego typu niesłychanie prestiżowych wyróżnień, do czasu, kiedy ich działalność będzie mogła troszkę z dystansu zostać oceniona – zaznaczył.
– Natomiast widzę swoją rolę jako osoby, która by próbowała sugerować nazwiska wybitnych Polaków, Polek w dziedzinach kultury, nauki, może sportu, takich, którzy rozsławiają polskie imię, którzy są niekwestionowanymi autorytetami, którzy zasługują na powszechny szacunek i którzy będą podtrzymywać ten niezwykły prestiż, jaki towarzyszy temu orderowi – dodał.
Profesor przyznał też, że będzie chciał być rzecznikiem ekumenizmu w polityce odznaczeniowej.

– Jesteśmy dziś społeczeństwem niezwykle skłóconym i moją misją, tak jak sobie ją wyobrażam, byłaby próba oderwania się od tych sporów; żebyśmy spróbowali znaleźć takie osoby, które w oczach zdecydowanej większości Polaków będą na ten wspaniały order zasługiwać – mówił.

– Marzy mi się, żeby po pięciu latach, jak ta kapituła przestanie działać, można było uczciwie powiedzieć, że odznaczyliśmy wybitnych Polaków, bez preferencji politycznych, bo taka jest natura tego orderu – dodał.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za „znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”. Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.

Źródło: Kurier PAP