Portrait of two businesswomen working with papers and calculator in office
Doświadczenie oraz wiedza kontra zapał i świeże spojrzenie – co lepsze? Wielu pracodawców zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się nad wyborem między pracownikiem z długoletnim stażem a stażystą. Co ważne, przy podejmowaniu decyzji nie należy kierować się wyłącznie oczekiwaniami finansowymi kandydatów, ale przede wszystkim potrzebami i możliwościami firmy.
Jak zauważa w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Leszek Wolany ze szkoły programowania Coders Lab: „Doświadczony pracownik to wiedza i możliwość wsparcia organizacji w zasadzie natychmiast po dołączeniu do zespołu”. Jest to niezaprzeczalna wartość. Niestety z punktu widzenia pracodawców doświadczeni specjaliści najczęściej oczekują zarobków kilkukrotnie wyższych od osób dopiero wchodzących na rynek pracy.
Z tego też powodu wiele firm woli stawiać na ludzi młodych, którym oferuje staż. Należy jednak pamiętać, że stażysta zwykle musi się jeszcze wielu rzeczy nauczyć i na pierwszym etapie potrzebuje pomocy. Konieczne jest przydzielenie takiemu pracownikowi opiekuna, który będzie poświęcał mu uwagę i go wdrażał. Nie każda firma jest w stanie sobie na to pozwolić. Z drugiej strony „początkujące osoby nie mają nawyków pracowniczych, które mogłyby się nam nie podobać. Możemy więc dane nawyki prawie dowolnie kształtować, a także rozwijać dokładnie te kompetencje, które są nam potrzebne” – stwierdza ekspert.
Wybierając między pracownikiem z doświadczeniem a stażystą, musimy zatem pamiętać, że obaj mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji na pewno warto postawić sobie zasadnicze pytanie: czy potrzebujemy specjalisty na już, czy też mamy czas, aby zainwestować w osobę niedoświadczoną?