Z nowego badania Kaspersky Lab wynika, że turyści w tym urlopowicze i osoby podróżujące służbowo przeprowadzają wiele operacji finansowych online, przebywając za granicą. Jeżeli osoby te nie stosują odpowiednich zabezpieczeń, narażają się na duże ryzyko.

Badanie pokazuje, że 44% podróżujących Europejczyków traktuje utratę pieniędzy jako jedno z trzech największych zagrożeń, z jakimi może zetknąć się za granicą, a 40% umieszcza w pierwszej trójce zagrożeń naruszenie bezpieczeństwa karty płatniczej. Obawy te są uzasadnione w badaniu stwierdzono, że istnieje realne zagrożenie utraty pieniędzy podczas podróży: 19% respondentów doświadczyło takiej straty, a 8% naruszenia bezpieczeństwa swojej karty podczas pobytu za granicą.

Odsetek respondentów z Europy, którzy jako jedną z trzech największych obaw podczas podróżowania wskazali infekcję urządzenia oraz oszustwo online, był mniejszy (odpowiednio 9% i 18%), chociaż ofiarą cyberprzestępstwa za granicą padło 12% badanych.

Nie jest niespodzianką, że podróżujący padają ofiarą cyberprzestępczości. Będąc za granicą, 74% Europejczyków łączy się z publiczną siecią Wi-Fi gdzie popadnie. Takie potencjalnie niezabezpieczone punkty dostępowe, a nawet przechwycone lub sfałszowane przez oszustów, są wykorzystywane do bankowości (44% respondentów) i zakupów online (39%). Bez stosowania odpowiedniej ochrony takie zachowanie naraża użytkowników jak również ich pieniądze na niepotrzebne zagrożenie, jednak tylko 30% z nich korzysta z bezpiecznego połączenia (VPN) podczas łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi, a 22% twierdzi, że nie podejmuje żadnych działań, aby zapewnić sobie ochronę.

W dzisiejszym świecie oplecionym gęstą siecią połączeń można łatwo podróżować, zarówno służbowo, jak i dla przyjemności, a jednocześnie pozostawać cały czas w kontakcie. Te możliwości dają ogromną wygodę, ale również narażają na zagrożenia, jeśli nie zostanie zachowana ostrożność. Istnieje duża pokusa, aby łączyć się za pośrednictwem potencjalnie niechronionych sieci Wi-Fi za granicą, korzystać z serwisów bankowości i zakupów online zgodnie z przyzwyczajeniami, nie zastanawiając się ani przez chwilę nad konsekwencjami takiego postępowania. Ponieważ sezon letnich wakacji ciągle trwa, uczulamy podróżujących, aby byli bardziej świadomi cyberzagrożeń, dobrze zastanowili się, zanim skorzystają z internetu za granicą, oraz zastosowali środki bezpieczeństwa w odniesieniu do swoich pieniędzy powiedział David Emm, główny badacz bezpieczeństwa z Kaspersky Lab.

Aby zapobiec utracie pieniędzy, użytkownicy powinni zachować bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą. Nie wolno spuszczać z oka swojej karty płatniczej, a jeśli dostęp do internetu jest niezbędny, należy stosować bezpieczne połączenie VPN oraz wykorzystywać niezawodną technologię bezpieczeństwa, taką jak Bezpieczne pieniądze firmy Kaspersky Lab. Wykorzystywana w rozwiązaniach Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security, technologia Bezpieczne pieniądze pozwala użytkownikom w bezpieczny sposób podawać informacje finansowe i przeprowadzać transakcje przy użyciu dowolnego serwisu bankowego lub sklepów online.

źródło: Kaspersky Lab