Jeszcze 20 lat temu mało kto słyszał o roletach. Na oknach królowały zasłony, story i firany. Dopiero upowszechniały się rolety, które z racji bardzo ograniczonej oferty dosyć sporadycznie były wybierane na okna. Dopiero pojawienie się rolet zmieniło wszystko, a ich bogata oferta i praktyczność zachęca do kupna. Jak o nie dbać, aby zachowywały swój piękny wygląd?

Sposób czyszczenia rolet zależy materiału ich wykonania

Najczęściej spotykanymi roletami są te wykonane z poliestru. Dzięki sztucznemu sposobowi uzyskania tkaniny posiada ona dużą odporność na zabrudzenia i wyblaknięcia, jednak nie można jej prać w prace. O czystość rolet należy zadbać regularnie oczyszczając je z kurzu, który potrafi wniknąć dosyć głęboko. Mocniejsze zabrudzenia należy usuwać mokrą szmatką z dodatkiem środka czyszczącego. Tutaj należy jednak mocno uważać, gdyż używanie detergentów nie jest zalecane przez producentów z racji powstawania odbarwień. Ogólnym zaleceniem jest przemywanie rolety samą wodą, jednak z własnego doświadczenia możemy napisać, że można je też umyć z dodatkiem mydła, które dobrze sobie radzi z usuwaniem plam, nie powoduje przebarwień. Po zabiegu prania należy je dobrze wypłukać.

Inaczej można postąpić z roletami wykonanymi z naturalnych materiałów. Takie używa się w tradycyjnych roletach (len, bawełna) lub w rzymskich. Nie są trudne w demontażu, niektóre z nich można z powodzeniem prać w pralce (zalecane są delikatne programy piorące). Unikajmy jednak wirowania, gdyż może to spowodować powstanie licznych trwałych zgnieceń. W zależności od zaleceń producentów rolety można prasować żelazkiem, jednak te wykonane z poliestru nie nadają się do tego, nawet przy użyciu podkładki z innego płótna. Z powodzeniem jednak można prasować rolety rzymskiego, które wykonane są z naturalnego materiału.

Właściwe użycie oraz systematyczne czyszczenie rolet spowoduje, że te na dłużej zachowają pierwotny kolor, a tym samym nie stracą swoich walorów dekoracyjnych. Przypominamy, że należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producentów, ponieważ istnieje duże ryzyko, że zamiast oczyszczenia rolet z plam, możemy je dodatkowo uszkodzić.