Spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor – mówił prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na filarze którego w poniedziałek odsłonięto tablicę upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych”.

1

– Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że w tym tak ważnym dniu, rocznicy wielkiego zwycięstwa polskich żołnierzy i polskiego narodu nad bolszewicką inwazją w 1920 roku, w dniu bitwy warszawskiej, w 96. jej rocznicę, stoję wraz z państwem w miejscu świętym dla wszystkich Polaków, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na Placu Józefa Piłsudskiego, wielkiego twórcy tamtego oszałamiającego zwycięstwa – powiedział prezydent.

3

– I w tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu wobec swoich żołnierzy odzyskuje honor, odsłaniamy tu na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania, żołnierzy niezłomnych, żołnierzy wyklętych – dodał Andrzej Duda.

4

Prezydent przypomniał też słowa jednego z „wyklętych”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, który na pierwszą po II wojnie światowej amnestię, ogłoszoną przez władze komunistyczną zareagował słowami „Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy polskie wojsko”.

5

Tablicę prezydent odsłonił w towarzystwie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Marka Franczaka, syna „Żołnierza Wyklętego” Józefa Franczaka, ps. Laluś.

źródło: Kancelaria Prezydenta/fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP