man hands typing on a black laptop computer keyboard

Uczeń jednej ze szkół w Wyszogrodzie poprawiał w elektronicznym dzienniku szkolnym oceny z przedmiotów oraz z zachowania. Jego zachowanie nie było jednak wzorowe, gdyż było to zachowanie niezgodne z prawem. Uczniowi grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Proceder zmian w elektronicznym dzienniku, w jednej ze szkół w Wyszogrodzie trwał od listopada 2015 roku do kwietnia 2016 roku. Jeden z uczniów dokonał w tym czasie wielu zmian w ocenach z przedmiotów, ocenach z zachowania oraz w zakresie obecności na zajęciach. Zmiany te dotyczyły nie tylko jego osoby, chłopak zmieniał również informacje dotyczące klasowych kolegów. W kwietniu cała sprawa została ujawniona przez nauczycieli. Ze szkoły wpłynęło zgłoszenie o tym, że ktoś w sposób
nieuprawniony dokonuje zmian w elektronicznym dzienniku.
Płoccy policjanci z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, którzy zajmują się również przestępstwami popełnianymi przy wykorzystaniu komputerów, rozpoczęli ustalenia w powyższej sprawie. W toku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili mężczyznę, który zajmował się tym przestępczym procederem. Okazało się, że jest to 19-letni uczeń tej szkoły. Policjanci zajmujący się sprawą zebrali materiał dowodowy mimo faktu, że mężczyzna logował się na stronę dziennika wykorzystując serwery znajdujące się na terenie innych państw europejskich. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że dziewiętnastolatek zmieniał oceny z różnych przedmiotów, które według niego nie były zadowalające, zmieniał również dane dotyczące obecności
na zajęciach oraz opisowe oceny z zachowania. Działał nie tylko w swoim interesie, ale również poprawiał „osiągnięcia” swoich klasowych kolegów.
Policjanci przesłuchali mężczyznę w powyższej sprawie, usłyszał on 43 zarzuty nieuprawnionego dostępu do danych informatycznych i ich zmiany. Przyznał się do zarzutów, oświadczył że wszedł w posiadanie hasła, które pozwoliło mu na logowanie się na stronie dziennika, w sposób przypadkowy.
Za tego typu przestępstwo w kodeksie karnym przewidziana jest kara do 3 lat pozbawienia wolności.
 K. Piasek KMP Płock