Andrzej Wajda, legenda kinematografii polskiej odwiedził Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Reżyser był gościem festiwalu „Iwaszkiewicz w filmach Wajdy”, które były inspirowane twórczością pisarza.
Festiwal filmów „Iwaszkiewicz w filmach Wajdy” trwał w dniach 30 – 31 lipca w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Nie mogło zabraknąć na nim samego reżysera Andrzeja Wajdy, który spotkał się z gośćmi o godz. 18.00 i opowiadał m.in. o kulisach powstawania filmów. Po spotkaniu odbyły się projekcje filmów „Panny z Wilka” oraz „Tatarak”, a na drugi dzień pokazano film „Brzeziny”. Na zakończenie festiwalu odbył się spektakl „Noc czerwcowa” według opowiadań Iwaszkiewicza.
Andrzej Wajda jest uważany za jednego z inicjatorów polskiej szkoły filmowej, kojarzonej przede wszystkim z zerwaniem z formą kina socrealistycznego, a wyróżniającej się wypracowaniem unikatowego wzorca swobodnej adaptacji utworu literackiego przenoszonego na ekran. W ten sposób reżyser nakręcił filmy na podstawie wielu dzieł literackich jak m.in. Ziemię obiecaną, Panny z Wilka, Pana Tadeusza, Wesele, Brzeziny czy Popioły. Do jego dokonań zaliczają się także filmy Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza (nagrodzony Złotą Palmą w Cannes).
Wajda jest także twórcą filmu Katyń oraz Tatarak. To on zainicjował powstanie Zespołu Filmowego X (1972–1983), Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej (2001) i autorskiego studia filmowego. Został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.
am
fot. Tomasz Wierzejski