Na warszawskim lotnisku na Bemowie trwa szkolenie przygotowujące pododdziały piesze do uroczystości planowanych w dniach 14 i 15 sierpnia.

W uroczystości w dniu 15 sierpnia w Alejach Ujazdowskich w Warszawie udział weźmie ponad tysiąc żołnierzy oraz poczty sztandarowe reprezentujące jednostki wojskowe z Polski oraz Chorwacji, Estonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Dowódcą zgrupowania jest ppłk Tomasz BIENIAK z Pionu Reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. To on odpowiada za należyte przygotowanie żołnierzy i to właśnie on poprowadzi wszystkie pododdziały w świątecznej defiladzie.

Żołnierze cierpliwie ćwiczą elementy musztry indywidualnej i zespołowej pod okiem kilkunastu doświadczonych żołnierzy-instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tu liczy się każdy szczegół, wymach ręki, uniesienie nogi, równanie w szyku, czy zwrot głowy… jestem dobrej myśli – podkreśla ppłk Bieniak.

Zgrupowanie potrwa do końca tygodnia, a treningi zakończy nocna próba generalna w Alejach Ujazdowskich. W uroczystej defiladzie oprócz pododdziałów pieszych zaprezentuje się ponad 50 samolotów i śmigłowców oraz 170 pojazdów, w tym czołgi, transportery i wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia, a także nowoczesne pojazdy Żandarmerii Wojskowej.

czołg

Defilada wojskowa w Warszawie, podobnie jak w latach poprzednich, przejdzie Alejami Ujazdowskimi i będzie składała się z części naziemnej oraz powietrznej. Będzie ona centralnym punktem obchodów tegorocznego Święta Wojska Polskiego oraz upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Przeglądu żołnierzy i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych RP oraz pododdziałów zagranicznych sformowanych ze szkolących się na terenie naszego kraju żołnierzy dokona Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda.

W defiladzie weźmie udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierze z dziesięciu innych państw, ponad 150 pojazdów wojskowych (w tym: czołgi, transportery, wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia i Żandarmerii Wojskowej). W części powietrznej zaprezentuje się ponad 50 samolotów i śmigłowców.

Wśród kolumn marszowych przed Belwederem znajdą się również dwa pododdziały utworzone na bazie organizacji proobronnych, które uczestniczyły w tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda-16 i równolegle prowadzonym Regionalnym Ćwiczeniu Obronnym. W defiladzie udział wezmą strzelcy ze Związku Strzeleckiego Strzelec im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich „Strzelec” będących również członkami Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, a także członkowie Legii Akademickiej.

Przemarsz zamknie defilada pododdziałów historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych,  w której wezmą udział przedstawiciele 15 krajowych stowarzyszeń rekonstrukcyjnych oraz jednego stowarzyszenia z Białorusi. W sumie w historycznej części defilady zaprezentuje się ponad 300 miłośników wojskowości, historii i tradycji wojskowych, w tym piechota z okresu Księstwa Warszawskiego, pododdział artylerii oraz konne grupy rekonstrukcyjne na ok. 80 koniach.

Bezpośrednio po defiladzie na terenie Parku Agrykola rozpocznie się Festyn Żołnierski, który potrwa do godz. 18:00.
Jego zasadniczą częścią będzie prezentacja kilkudziesięciu egzemplarzy współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych, m.in.:  czołgów (w tym najnowszych Leopardów 2A5 oraz amerykańskich Abramsów), transporterów opancerzonych  (Rosomak w wersji bojowej oraz ewakuacji medycznej i amerykański Bradley), sprzętu jednostek specjalnych i rozpoznawczych (MRAP, quady, HMMWV), armatohaubic Dana, wyrzutni rakietowych Langusta, przeciwlotniczych rakietowych wozów bojowych Osa i samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Biała, radarów, transporterów minowania Kroton i rozpoznania inżynieryjnego TRI, trałów, bezzałogowych statków powietrznych i samochodów rozpoznawczych.

Dla zwiedzających udostępnione zostaną również elementy infrastruktury szpitala polowego. Głodni od nadmiaru wrażeń będą mogli posilić się chlebem wypiekanym na miejscu w polowej piekarni i oczywiście wojskową grochówką wydawaną z kuchni polowych.

W ramach pokazu dynamicznego swój poziom wyszkolenia zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Na scenie z programem artystycznym wystąpią wojskowi artyści z klubów działających przy jednostkach wojskowych.
Ponadto na stoiskach promocyjnych będzie można obejrzeć najnowsze wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy jednostek powietrznodesantowych, aeromobilnych, wojsk specjalnych, inżynieryjnych oraz Marynarki Wojennej.

W innej części stolicy Muzeum Wojska Polskiego otworzy swoje bramy dla zwiedzających,  którzy tego dnia będą mogli nieodpłatnie obejrzeć ekspozycję plenerową polskiej techniki wojskowej oraz stałe ekspozycje muzealne.

W dniach 14 i 15 sierpnia w garnizonach i jednostkach wojskowych na terenie całego kraju będą odbywały się festyny wojskowe, wiele jednostek zaprezentuje sprzęt oraz wyposażenie. Wojsko obecne będzie na otwartych imprezach m.in. w Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Opolu, Suwałkach, Świnoujściu, Węgorzewie, Wrocławiu, Piekarach Śląskich.

Źródło: MON

wojsko-polskie.pl/ MON