19 tysięcy interwencji strażackich, 2,1 tysiąca uszkodzonych budynków, milion odbiorców bez prądu i blisko 50 ofiar (w tym 10 śmiertelnych) – to bilans sezonu burzowego 2015 roku. Synoptycy już przestrzegają przed kolejną falą burz w tegorocznym niespokojnym sezonie letnim. Samych zjawisk atmosferycznych nie powstrzymamy, ale możemy zminimalizować ich skutki finansowe.
W okresie 27 czerwca – 3 lipca aż o 175% więcej szkód zostało zgłoszonych do Warty przez mieszkańców województwa mazowieckiego, niż ma to miejsce w tygodniach ze spokojną pogodą.Ostatnie fale upałów, burz i nagłych zjawisk pogodowych również spowodowały znaczny wzrost liczby zgłoszeń odnotowywanych przez ubezpieczyciela.
Z powodu zmieniającego się klimatu zjawiska atmosferyczne są coraz częstsze i coraz bardziej gwałtowne. Burze, wichury i nawałnice, powodzie – serwisy informacyjne donoszą o kolejnych zniszczeniach i tragicznych skutkach tych zjawisk. Już w maju wpłynęło kilka tysięcy zgłoszeń do straży pożarnej dotyczących połamanych i powalonych drzew. Wynikiem szalejących burz mogą być także zalane garaże i piwnice, uszkodzone linie wysokiego napięcia, zniszczona elektronika domowa w wyniku przepięcia. W przypadkach ekstremalnych to zerwane dachy, pożary i zniszczone uprawy. A także samochody z podziurawioną od gradu karoserią. I choć czasami trudno zapobiec takim szkodom, można próbować zminimalizować ich skutki.
Jak ograniczyć skutki żywiołów?
Warto pamiętać o kilku podstawowych i prostych zasadach takich jak wyłączanie urządzeń elektrycznych z kontaktu w trakcie przechodzącej w pobliżu burzy – aby uniknąć zniszczenia w wyniku przepięć. Zabezpieczenie doniczek na balkonie czy mebli na tarasie, by w wyniku porywistych powiewów wiatru nie uderzyły w szybę lub nie wyrządziły krzywdy komuś, kto znajdzie się w ich pobliżu. Zabezpieczenie okien i drzwi, furtki czy bramy – pozostawienie otwartego okienka piwnicznego może przyczynić się do poważnego zalania.
Do listy podstawowych zasad warto też dopisać odpowiednie ubezpieczenia domu. Polisa obejmująca skutki działania żywiołów oraz przepięć, to nieoceniona pomoc, gdy natura wedrze nam się do domu. Zniszczenia spowodowane przez burze to często straty idące w kilka albo nawet kilkadziesiąt tysięcy. Zakup nowego sprzętu RTV/AGD, osuszanie piwnicy, zniszczenie sprzętu ogrodowego czy nowy dach to tylko niektóre z wydatków, które może powodować dosłownie kilka minut mocnego deszczu i wiatru. Dobre ubezpieczenie to nie tylko odpowiednie odszkodowanie umożliwiające pokrycie strat, ale też takie, na które nie będziemy musieli długo czekać. Gdy zniszczenia uniemożliwiają pozostanie w domu jego mieszkańcom i wymagają szybkiej interwencji dobrze jest mieć polisę, która zapewni schronienie i szybką pomoc.
Każdego roku odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń z powodu szkód wyrządzonych przez żywioły, zeszłoroczny sezon burzowy to aż trzykrotnie więcej zlikwidowanych szkód niż w latach poprzednich – mówiAdamFulneczek, dyrektor zarządzający Departamentu Strategii Likwidacji Szkód w Warcie – Dlatego jesteśmy przygotowani także w tym roku, aby jak najsprawniej wspierać naszych klientów. Oferujemy im kompleksowe produkty ubezpieczeniowe. Ale przede wszystkim natychmiastową pomoc. W przypadku wystąpienia znacznie większej liczby szkód niż zwykle decydujemy się na uruchomienie specjalnych procesów i uproszczeń, aby poprowadzić sprawy klientów tzw. szybką ścieżką. Przesuwamy rzeczoznawców z obszarów gdzie nie występują tak silne anomalia do tych najmocniej przez nie dotkniętych. Dążymy do tego, by poszkodowani otrzymywali wypłaty odszkodowań jak najszybciej, by mogli jak najszybciej rozpocząć np. niezbędne prace remontowe.
Prosto i szybko
W samym tylko województwie dolnośląskim Warta odnotowała w okresie letnim 2015 r. aż o 377% więcej zgłoszeń niż w dni charakteryzujące się spokojną pogodą. W województwie wielkopolskim było to ponad 330% i ok. 340% więcej w województwach świętokrzyskim i opolskim. W tym roku firma również jest przygotowana na wzmożone działania. Uproszczone procedury pomogą znacznie szybciej i sprawniej rozwiązać problemy klientów poszkodowanych podczas nawałnic. Wystarczy rozmowa telefoniczna z likwidatorem, podczas której ustala się zakres szkód i potwierdza kwotę odszkodowania. Jeśli konieczne są oględziny, wówczas można wykonać je za pomocą smartfona. Cały proces może zająć tylko kilka dni. Dodatkowe wsparcie otrzymują klienci, którzy decydują się na opcję domowego assistance. Dzwoniąc na infolinię, mogą zamówić wizytę dekarza, szklarza czy elektryka, który naprawi zniszczoną szybę, instalację elektryczną czy uszkodzony dach.
Burza? Warta radzi jak się zachować:
Przed burzą:
 • Znajdź bezpieczne schronienie
 • Zabezpiecz drzwi i okna oraz wszystkie rzeczy znajdujące się na balkonie (doniczki z kwiatami, suszarki z praniem czy meble ogrodowe uniesione przez silny wiatr mogą wyrządzić duże szkody)
W czasie burzy:
 • Nie wychodź z domu jeśli nie jest to absolutnie konieczne
 • Nie patrz w okno – piękno i groza burzy może być bardzo pociągająca, jednak, jeżeli niedaleko zdarzy się wyładowanie to jego rozbłysk może uszkodzić wzrok
 • Nie korzystaj z urządzeń podłączonych do prądu jak telefon stacjonarny czy suszarka do włosów. Wszystkie urządzenie elektryczne odłącz od gniazdek aby uniknąć ewentualnych strat spowodowanych przepięciem
 • Nie korzystaj z internetu i telefonu komórkowego – fale mogą ściągać wyładowania

Jeśli burza zastanie cię na zewnątrz:

 • NIGDY nie szukaj schronienia pod jedynym drzewem w okolicy, latarnią morską – one przyciągają wyładowania. Schronienia szukaj z dala od słupów wysokiego napięcia i konstrukcji stalowych
 • NIGDY nie biegnij – biegnąc stawiamy dłuższe kroki a to zwiększa napięcie krokowe podczas ewentualnego wyładowania
 • Na otwartej przestrzeni kucnij jak najbliżej ziemi (możesz usiąść na plecaku, jeżeli ten nie przewodzi prądu) ze stopami jak najbliżej ziemi, ramionami obejmując kolana – w tej pozycji nie będziesz przewodził prądu
 • Jeśli burza zastanie cię w górach jak najszybciej zejdź w niższe partie
 • Jeśli wypoczywasz nad morzem, jeziorem, rzeką to koniecznie wyjdź z wody – woda przewodzi prąd.