W Gdańsku pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”

Będzie wspólny pogrzeb państwowy żołnierzy wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. IPN poinformował, że odbędzie się 28 sierpnia w Gdańsku – w 70. rocznicę wykonania na nich wyroku śmierci przez władze komunistyczne.

Dzień wcześniej, w sobotę 27 sierpnia, w Kaplicy Królewskiej bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku w godzinach 17:00-22:00 zostaną wystawione trumny z ich szczątkami. Główne uroczystości rozpoczną się w niedzielę o 12:00 mszą gdańskiej bazylice. Stamtąd kondukt pogrzebowy od przewodnictwem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia uda się na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku.

Danuta Siedzikówna i Feliks Selmanowicz zginęli tego samego dnia – 28 sierpnia 1946 roku. Oboje są złożeni w bezimiennym grobie na cmentarzu w Gdańsku. W momencie egzekucji „Inka” miała niespełna 18 lat, a „Zagończyk” – 42.

Organizatorami pogrzebu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz NSZZ Solidarność.