Wakacje to wymarzony czas dla dzieci i niemałe wyzwanie dla rodziców, którzy zachodzą w głowę, jak zapewnić swoim pociechom opiekę i nie dopuścić do pojawienia się nudy. W ramach drugiej edycji projektu edukacyjnego Studio Wyobraźni Cartoon Network powstał zestaw twórczych zajęć i zabaw, opracowany przez psycholożkę i trenerkę Aleksandrę Latochę. Warto sięgnąć po te pomysły w wakacyjne dni i przekonać się, że zorganizowanie czasu najmłodszym wcale nie jest trudne, a wspólne zajęcia zbliżają rodzinę i pomagają w rozwoju dziecka.

1. Słowo na literę

Uczestnicy gry wymieniają jak najwięcej słów rozpoczynających się na wybraną literę alfabetu. Gdy wyczerpią się najbardziej oczywiste słowa, warto poszukać rzadziej używanych i pobawić się w słowotwórstwo lub zlepki słowne. Jeśli chcemy podkręcić dynamikę, wprowadźmy element rywalizacji: uczestnicy wymieniają słowa w określonej kolejności. Gdy komuś skończą się pomysły – odpada. Wygrywa osoba, która wytrwa do końca.

2. Rejestracje

Idealna propozycja na długie godziny spędzone w samochodzie. Obserwując przejeżdżające auta, wybieramy trzyliterową rejestrację, którą w dalszej części gry będziemy traktować jak skrót. Zadaniem uczestników jest wymyślenie jak największej liczby, jak najbardziej oryginalnych rozwinięć tego skrótu. W ten sposób rejestracja ORK może zamienić się w skrót od Ocieplane Rurki Kremowe lub Opasłe Rumaki Kare.

3. Skróty

Jeśli podróżujemy innym środkiem transportu niż samochód, zabawę możemy oprzeć na popularnych skrótach takich jak: PKP, PKO, AGD, BHP, PZU czy PZPN.

4. Inteligencja

Jeśli mamy ze sobą coś do pisania, warto zagrać w starą, popularną grę „inteligencja”. Punktem wyjścia jest wybór wielosylabowego słowa np. INTELIGENCJA. Uczestnicy zapisują je na kartce, a następnie w określonym czasie (od 3 do 5 minut) tworzą jak najwięcej słów ułożonych z liter słowa wyjściowego np. GEN, LEN, TLEN, LIGA, JEN itp. Wygrywa osoba, która zapisze jak najwięcej słów.

5. Państwa miasta

Okazją do trenowania szarych komórek jest również tradycyjna gra „państwa – miasta”. Wprowadzenie do gry nowych, oryginalnych kategorii (postać z bajki, przedmiot domowego użytku, rzeczy białe itp.), zmotywuje najmłodszych i zachęci do kreatywnego myślenia.

5. Układanie własnych historii, bajek

Wakacje dają niezliczoną ilość okazji do tego, by swobodnie puścić wodze fantazji i zająć się układaniem własnych historii i bajek. Zabawa polega na tym, że pierwszy z uczestników wymyśla bohatera historii i układa jej pierwsze zdanie. Każda kolejna osoba dopowiada następny etap – jedno, maksymalnie trzy zdania. Warunkiem, którego muszą trzymać się uczestnicy jest to, że fragmenty muszą się ze sobą łączyć, a każdy kolejny uczestnik musi zaakceptować pomysł swojego poprzednika i twórczo go rozwinąć. Zabawa kończy się, gdy zespół doprowadzi historię do pozytywnego zakończenia.

7. Stwórz własnego superbohatera

Inną wersją zabawy jest wymyślanie superbohaterów. Uczestnicy razem określają jego supermoce, opowiadają, skąd się wziął, wymyślają jak wygląda, projektują mu strój. Muszą też wymyślić mu jakiś charakterystyczny gadżet i oczywiście nadać mu imię.

8. Jak  ożywić swojego bohatera – Studio Wyobraźni Cartoon Network

Stworzoną postać można nie tylko narysować, można również wprawić ją w ruch dzięki aplikacjom przygotowanym przez Studio Wyobraźni Cartoon Network. Na stronie www.imaginationstudios.cartoonnetwork.pl  znajdują się materiały pozwalające poznać tajniki pracy animatorów oraz programy, dzięki którym młodzi użytkownicy będą mogli wczuć się w rolę scenarzystów i producentów. Wideoporadniki pokazują dzieciom, jak w prosty sposób narysować swojego ulubionego bohatera lub stworzyć własną bajkę za pomocą pacynek i animacji poklatkowej. W czasach, w których nawet telefon komórkowy pozwala na wykonanie i zmontowanie serii zdjęć, animacja poklatkowa jest dostępna dla każdego. Przygotowywanie swojej własnej historii, budowanie scen i montaż zdjęć wciąga wszystkich niezależnie od wieku, a wielu dorosłych odkrywa przy tym nieznane sobie pokłady własnej kreatywności.

9. Podchody

Wyobraźnię stymulują również zabawy, podczas których możemy wczuć się w różne role i poczuć smak przygody. Doskonałą okazją do tego będzie lubiana gra w podchody. Dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedna grupa ukrywa się – najlepiej z jakiś cennym skarbem, druga ich szuka. Poszukujący w ustalonych punktach kontrolnych dostają do wykonania zadania, po ich zrealizowaniu otrzymają podpowiedzi ułatwiające odnalezienie przeciwników. Wygrywa ta ekipa, która szybciej dotrze do ukrywającej się grupy.

10.Gry miejskie

Bardzo popularna ostatnio forma zabawy. Wybierzmy atrakcyjną dla dzieci konwencję – np. z ulubionej kreskówki. Uczestnicy wchodzą w rolę poszczególnych bohaterów i dostają do wykonania ważną misję, która jest realizowana na określonej trasie. W różnych punktach zaznaczonych na mapie, do których dzieci muszą dotrzeć, czekają na nich kolejne podpowiedzi i zadania do wykonania.

 

Materiał jest częścią projektu edukacyjnego Studio Wyobraźni Cartoon Network.