Najpracowitszą grupą w Polsce, jak się okazuje, są oszuści. Po licznych wyłudzeniach, m.in. metodą na wnuczka czy policjanta, wpadli na nowy pomysł. Dzwonią do klientów, oferując rejestracje karty SIM przez telefon. Tym sposobem wyłudzają dane osobowe. Naciągacze już trafili do Sochaczewa i testują możliwości na mieszkańcach naszego miasta.

Oszustom w ich działaniach pomaga wprowadzona ustawa antyterrorystyczna, która obowiązuje od 25 lipca i której zapisy zmuszają każdego kupującego kartę SIM na przedpłaty (prepaid) do jej rejestracji. Dotychczasowi posiadacze muszą zarejestrować także swoje karty. Z tym, że mają na to czas do 1 lutego 2017 roku. I tu jest pole dla oszustów. Podają się w rozmowie telefonicznej za operatora komórkowego i oferują załatwienie sprawy przez telefon lub metodą online na stronie operatora. A takiej możliwości poza nielicznymi wyjątkami nie ma. Te zaś dotyczą jedynie mniejszych operatorów nie mających swych siedzib lub sytuacji, gdy to klient sam dzwoni do operatora lub wejdzie na własne konto, które ma u operatora. Jednak najpewniejsze jest, aby posiadacz karty prepaid stawił się osobiście u operatora, u którego ma kartę, wraz z dokumentami potwierdzającymi jego tożsamość.

Oferta dla leniwych

Oszuści wykorzystują czasem wrodzone lenistwo niektórych, uważających, że ktoś coś za nich załatwi i będzie szybciej.

Metoda telefoniczna, rzekomego operatora wydaje się bardzo wiarygodna i atrakcyjna dla posiadacza karty SIM prepaid. Zwłaszcza, że tyle jest możliwości załatwienia różnych spraw drogą online lub telefonicznie, na przykład kupno komórki, sprzętu AGD czy skorzystania z kredytu. Ta metoda nie budzi podejrzliwości klientów, kiedy ktoś im coś oferuje – mówi jeden z sochaczewskich operatorów telefonii komórkowej.

Wszyscy operatorzy zastrzegają, że taka praktyka jest niedopuszczalna i sprzeczna z prawem.

Właśnie mieliśmy taką sprawę. Zgłosiła się do mnie klientka, mówiąc, że poprzedniego dnia zadzwonił do niej jakiś pan, przedstawiając się jako przedstawiciel firmy pośredniczącej w rejestrowaniu kart SIM. Prosił ją o podanie szczegółowych danych osobowych, celem ich weryfikacji oraz uzupełnienia, jeśli uległy zmianie. Jednak nie przedstawił się konkretnie, jaką reprezentuje firmę i to wzbudziło wątpliwości klientki. Nie udzieliła dzwoniącemu żadnej informacji, a pofatygowała się następnego dnia do nas osobiście. Potwierdziliśmy, że od nas nikt nie dzwonił, bo taka metoda rejestracji w naszej sieci jest niemożliwa – mówi pracownica salonu Orange w Sochaczewie – Nie ma też możliwości rejestracji online na stronie internetowej. To był na razie pierwszy sygnał. Jeśli pojawią się kolejne zgłoszenia, na pewno będziemy je sygnalizować w centrali, by podjąć jakieś przeciwdziałanie. Dodaje też, że klient, który przychodzi do salonu powinien mieć dowód osobisty lub paszport do wglądu i tylko taka metoda jest akceptowana przez Orange.

Osobiście i online

Na razie przypadki zgłaszania się oszustów i próbujących wydobyć dane osobowe od nieświadomych tego posiadaczy kart Sim prepaid, na terenie Sochaczewa są nieliczne.

W naszym salonie nie zdarzył się taki przypadek lub być może klienci nas o tym nie poinformowali. My od dawna zachęcamy do rejestrowania kart SIM. Ci, co kupują, od razu są zarejestrowani. Natomiast ci, którzy wykupili takie karty, mają czas do nowego roku. Potem karty te zostaną automatycznie wyłączone. U nas tylko i wyłącznie może być rejestracja osobista. Nie ma możliwości telefonicznej, ani na stronie internetowej – mówi pracownica salonu Plus w Sochaczewie.

U tego operatora może być dokonana rejestracja pełna w przypadku przejścia do sieci Plus od innego operatora lub na wyraźne życzenie klienta. A także skrótowa, która wymagana jest ustawowo i obejmuje tylko potwierdzenie podstawowych danych zawartych w dowodzie lub paszporcie. Przy pełnej poza podstawowymi danymi wymagane jest podanie adresu zamieszkania użytkownika karty.

W naszej sieci jest też możliwość zarejestrowania karty prze osobę nieletnią – od 13 roku życia, jeśli ma tymczasowy dowód osobisty lub paszport, a rodzice pozostawiają nastolatkowi wolną rękę – dodaje pracownica Plusa.

Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale inni operatorzy nie chcą się na ten temat wypowiadać. U operatora Play można rejestrować się tylko osobiście. Czy były przypadki na terenie powiatu sochaczewskiego wyłudzenia danych? Nie uzyskaliśmy takich informacji. Sieć Play podaje jedynie do wiadomości, że możliwe jest tylko osobiste rejestrowanie kart SIM prepaid.

Z kolei w sieci T-Mobile oraz mniejszych – nie posiadających swych stacjonarnych punktów, jak choćby Heyah czy Virgin Mobile – istnieje możliwość rejestracji karty SIM online, a także za pośrednictwem kuriera, który doręcza zakupioną kartę.

Każdy klient kupujący kartę od razu musi być zarejestrowany. Innej możliwości nie ma. Tylko i wyłącznie może rejestrować się posiadacz karty. Nikt nie może tego dokonać w jego zastępstwie. Takie są procedury, których musimy się trzymać – zapewnia pracownica T-Mobile w Sochaczewie.

Dodaje, że jest też możliwość rejestracji karty SIM prepaid przez telefon lub online na koncie klienta w sieci, ale to posiadacz karty może tego dokonać sam, dzwoniąc lub rejestrując się na stronie operatora. Zatem, jeśli oszuści wyłudzą od klienta dane osobowe, istnieje zagrożenie, że mogą podszyć się i zmienić nasze ustawienia, a co najgorsze, popełnić przestępstwo w naszym imieniu.
Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje aby, jeśli to możliwe, zarejestrować kartę osobiście, nie korzystając z ułatwień. Nie zaleca też pozostawiana kserokopii swoich dokumentów tożsamości, choć z tym bywa różnie i większość operatorów je wykonuje.
Jak zarejestrować kartę?
Posiadacz karty SIM prepaid przy rejestracji musi przedstawić dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, a w przypadku obcokrajowców – paszport. Cudzoziemiec nie posiadający karty polskiej, a ze swojego kraju – gdzie jest ona już zarejestrowana – nie musi się obawiać wyłączenia jej. Sprawa dotyczy tylko kart operatorów działających na terenie Polski. Jeśli użytkownik ma kartę na firmę, potrzebne przy rejestrowaniu są również dokumenty potwierdzające nadanie NIP, Regon oraz zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS. Stąd też konieczność osobistego stawienia się u operatora, by nie wynikły później jakieś kłopoty.
Rejestracja karty SIM jest bezpłatna. Co więcej, obecnie za jej dokonanie już teraz operatorzy oferują nawet bonusy. Jeden z sochaczewskich operatorów daje 500 złotych na rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci i 50 GB do Internetu.
Więc może lepiej nie liczyć na tajemniczych „pomocników” i samemu zająć się rejestracją.
 Bogumiła Nowak