Już po raz drugi mieszkańcy Sochaczewa i okolic będą mieli okazję spotkać się na Święcie Bzury. Atrakcji będzie jeszcze więcej niż przed rokiem. Czeka wiele konkursów z bardzo cennymi nagrodami. Warto przybyć na to radosne święto całymi rodzinami. Ty bardziej, że klimat tej imprezy nawiązuje do wspaniałych lat 60., początków rock and rolla i big beatu.

Dzień rozpocznie się imprezą dla wędkarzy. Będą to Otwarte Zawody Spinningowe o Mistrzostwo Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Sochaczew – Miasto. Zawody w dwóch miejscach – na moście w Sochaczewie i na moście w Kozłowie Biskupim. Może w nich wziąć udział każdy amator moczenia kija, o ile wniósł opłatę na wody okręgu Skierniewice. Również rano, bo już o godzinie 8.00 ruszy spływ kajakowy otwierający II Święto Bzury. Popłynie on trasą Kozłów Biskupi – Sochaczew.

Dla mocarzy i żeglarzy

Inne sportowe rywalizacje ruszą dopiero o godzinie 10.00, ale i tu na amatorów aktywnego wypoczynku czeka spory wybór. Odbędzie się Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar II Święta Bzury, otwarte zawody kajakowe, bicie rekordu Sochaczewa w przeciąganiu liny, rodzinny bieg przełajowy oraz mistrzostwa plaży w armwrestlingu, czyli siłowaniu się na rękę.

Rok temu przeciąganie liny było bardzo emocjonujące, ale nierozstrzygnięte, gdyż lina nie wytrzymała i puściła, więc zwycięzców nie było. Wielkim powodzeniem cieszyło się też mocowanie na rękę. Przyciągnęło wielu amatorów, w różnych grupach wiekowych. Startowały z sukcesem nawet dziewczyny. Zapewne w tym roku rywalizacja będzie równie ostra. Tym bardziej zachęcamy do wypróbowania swych możliwości.

Jak zwykle nie zabraknie też różnych pokazów. Harcerze będą uczyć wiązania węzłów żeglarskich, umiejętności bardzo przydatnej w codziennym życiu. Jak postępować w sytuacji zagrożenia nad wodą, pokażą ratownicy wodni z WOPR Sochaczew oraz sochaczewscy strażacy. Na pewno, podobnie jak przed rokiem, wielkie emocje wywoła pokaz FC Dragon, który zaprezentuje sztuki walki oraz zawody dla siłaczy. Zobaczymy też pokaz najnowszej odzieży żeglarskiej. Dla relaksu po wielu emocjach zaprosimy do wspólnej zumby.
Rockandrolowe klimaty
Jednak chyba największe emocje, czego jesteśmy pewni, wywoła specjalny konkurs hawajski dla pań, w którym trzeba będzie wykazać się nie tylko stylowym, hawajskim strojem, ale też specjalnymi umiejętnościami. Kolejne konkursy nawiązują do lat 60., czyli młodości wielu mieszkańców miasta. Tu też nagrodzony zostanie najciekawszy strój z epoki rock and rolla. Pomysłów nie powinno mieszkańcom zabraknąć. A do tego unikalna wręcz okazja – zaprezentowanie swych talentów wokalnych w konkursie „Mikrofon dla wszystkich”. A nagrody są będą bardzo atrakcyjne. Już teraz warto ćwiczyć repertuar.
Przypominamy jeszcze, że do 14 sierpnia oczekujemy na przesłanie drogą mailową wierszy o Bzurze. Najlepszy zostanie nagrodzony przez redakcję Expressu Sochaczewskiego. Zapraszamy też na promocję książki „Opowieści niezwykłe i niesamowite”. Czeka taki zestaw opowieści pełnych emocji i dreszczyków strachu, jak rzadko.
Zgoła inne dreszcze emocji czekają w konkursie „Pogromcy Bzury, czyli Sochaczewskie pływanie na Byle Czym”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kajakarzy Sochaczewa. Tu mogą ujawnić swe talenty konstruktorzy machin pływających. Zabawa polega na zbudowaniu takiego pojazdu, zwodowaniu go i przepłynięciu minimum 20 metrów – przez co najmniej dwie osoby. Każdy startujący zespół musi mieć nazwę dla swojej jednostki pływającej i kapitana. Szczegóły dla zainteresowanych dostępne na stronie www.kajaki-sochaczew.pl – zakładka Stowarzyszenie Kajakarzy Sochaczewa lub telefonicznie 535 00 88 47.
Z niecierpliwością oczekujemy na tę część imprezy.
Finał tegorocznego Święta Bzury to koncerty zespołów 2 plus 1 oraz The Beatlman, grających muzykę lat 60. i 70.
Organizatorzy Święta Bzury to: Express Sochaczewski, Miasto Sochaczew, Stowarzyszenie Kajakarze Sochaczewa przy współudziale: Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Sochaczew – Miasto, Sochaczewskiego Centrum Kultury, MOSiR Sochaczew, FC Dragon, WOPR, ZHP Hufiec Sochaczew.

Święto Bzury objął honorowym patronatem Burmistrz Sochaczewa. Patroni medialni: Express Sochaczewski, sochaczew.pl, Ziemia Sochaczewska, sochaczewianin.pl, Express Wieczorny, newsbook.pl, Radio Fama Żyrardów, Ziemia Sochaczewska.

Bogumiła Nowak