25-letni muzułmanin- Maarg Kahsay- uciekł do Syrii, aby w oczekiwaniu na proces za gwałt przyłączyć się do Państwa Islamskiego. Do tajnych dokumentów, które mają to potwierdzać dotarła jedna z brytyjskich gazet.  Niedawno powrócił do Wielkiej Brytanii i pomimo zwiększonego alertu terrorystycznego porusza się swobodnie po ulicach Londynu.

Syryjskie miasto, do którego w 2014 roku wyjechał mężczyzna było wówczas pod kontrolą brutalnych fanatyków islamskich, którzy zatrudniali w tym okresie co najmniej 850 brytyjskich dżihadystów. Wszyscy z nich uczyli się obsługi broni i materiałów wybuchowych. Była to część szkolenia podstawowego.

dokument

Formularz rejestracyjny mężczyzny, do którego dotarli dziennikarze potwierdza, że został on zarejestrowany przez swoich dowódców terrorystycznych, kiedy przybył do Syrii  i otrzymał pseudonim Abu Salem Al-Britani. Według dokumentów Kahsay spędził na szkoleniu około dwóch miesięcy.

Niezwykły przypadek Kahsay budzi poważne obawy, dotyczące obchodzenia się władz z zagrożeniem ze strony islamu. Brytyjskie władze odmówiły potwierdzenia lub zaprzeczenia, czy są świadome zaistniałej sytuacji.

MB