Już za kilka dni Teresin ogarnie kowbojski klimat. Odbędzie się tu wyjątkowa impreza, jakiej jeszcze nie było. Stacja Teresee’n Folk & Country – to nazwa muzycznej mega uczty w stylu country i szeroko rozumianego folku. O szczegółach tej imprezy rozmawiamy z Joanną Cieśniewską z Teresińskiego Ośrodka Kultury, który jest głównym organizatorem festiwalu.

1

Gdzie  i kiedy będziemy mogli bawić się podczas tej bardzo ciekawie zapowiadającej się imprezy?
Impreza odbędzie się 15 sierpnia, czyli w świąteczny poniedziałek. Od godz. 17.00 do około 21.00 będzie rozbrzmiewać muzyka country. Jeśli chodzi o miejsce to myślę, że już na stałe z podobnymi przedsięwzięciami zagościliśmy na terenie po starej szkole podstawowej, przy Al. XX-lecia 7.
A skąd pomysł na połączenie country i folku właśnie w Teresinie?
Pomysł narodził się 5 lat temu, kiedy to, jako początkująca wokalistka tego stylu muzycznego usiedliśmy sobie z Tomaszem Połciem, założycielem zespołu Teren C i Leszkiem Lewickim i wymyśliliśmy, że skoro jest nas tylu, miłośników tego gatunku, to może by go przybliżyć naszej społeczności? Tym bardziej, że na Mazowszu Pikniku Country latem nie ma. Pomysł spodobał się dyrektorowi TOK-u i tak 5 lat temu właśnie był taki pierwszy, raczkujący teresiński Piknik Country, wtedy na terenie Chabrowego Dworku. Impreza naprawdę się udała, ale potem zabrakło i pomysłów na dalsze jej losy, funduszy i partnerów. Dopiero w tym roku udało się imprezę reaktywować i, mam nadzieję, rozwinie nam się w przyszłych latach. Nie chcemy się zamykać tylko na country więc stąd dodatek folk, który otwiera nam bardzo szerokie horyzonty muzyczne na przyszłość.
Mamy Piknik Country w Mrągowie, jest też impreza w Wolsztynie. Być może i Teresin kiedyś będzie znany z tego typu festiwalowych klimatów?
Mamy taką nadzieję. W tym roku udało się pozyskać wielu branżowych patronów medialnych, więc impreza będzie nagłaśniana w kręgach fanów i muzyków country. Na licznych portalach internetowych, w prasie oraz radiu, w tym w kultowej audycji Radia Warszawa – Country Club. Liczymy na to, że, podobnie jak do Mrągowa czy Wolsztyna, i do Teresina będą zjeżdżać kowboje z całej Polski.
 W takim razie zdradźmy szczegóły, kogo zobaczymy podczas pierwszej edycji teresińskiego festiwalu?
Muzycznie będzie bardzo różnorodnie i niezwykle ciekawie a do tego, nasza społeczność będzie mogła posłuchać polskich klasyków gatunku. To pierwszy i nadrzędny cel imprezy. Pokazać tym, którzy niewiele wiedzą o country, że jest to muzyka niezwykle taneczna, często z humorem, ale i z refleksją. Świetnie nadaje się do zabawy, tańca i do posłuchania, szczególnie w samochodzie. Country w Polsce jest niedoceniane, niestety. I owszem, są artyści, którzy nie porażają poziomem wykonawczym. Ale tak jest w każdym stylu muzycznym. My chcemy pokazać to, co najlepsze w „polish country”. Jako pierwsi wystąpią chłopaki z zespołu Droga na Ostrołękę. Liderem zespołu jest Wojtek Dudkowski o wspaniałym, głębokim głosie. Zespół gra country w stylu Johny’ego Cash’a, a któż go nie zna… Mają wspaniałe autorskie numery, które z pewnością zagoszczą w sercach widzów. Po nich nasz teresiński Teren C, który w ubiegłym roku został laureatem „Przepustki do Mrągowa” i dzięki temu w tym roku zawojował kilkukrotnie scenę mrągowską. Tu też wspaniała piosenka autorska z pełnymi smaczków solówkami gitary Kuby Kamińskiego i niepowtarzalnym głosem Kasi Bednarek. Grają muzykę, do której nogi same rwą się do tańca. Gwiazdą wieczoru będzie Alicja Boncol i Koalicja. Jedna z wielkich artystek polskiej muzyki country. W tym roku znalazła się w galerii zasłużonych w Mrągowie, obok Lonstara czy Korneliusza Pacudy. Mówią, że to najwspanialszy żeński głos polskiego country. Jej piosenki są energetyczne, zabarwione rockową nutą, bo i sama Alicja jest szaloną kobietą z pazurem.
Jakie jeszcze inne atrakcje będą czekać na publiczność?
Liczymy na taneczną niespodziankę. Rozkładamy dechy przed sceną, gdzie będzie można potańczyć, poskakać czy nauczyć się kilku podstawowych kroków tańca liniowego. Mam nadzieję, że wszystko się uda i publiczność będzie miała taką możliwość. Ale jesteśmy na razie  na etapie rozmów z tancerzami Rodeo Dance, utytułowanego zespołu tanecznego.
To na koniec pozostaje nam zaprosić na tę wyjątkową imprezę…
Nawet jeśli ktoś twierdzi, że nie lubi country, to myślę, że po prostu nie słyszał tej muzyki na żywo, nigdy nie brał udziału w tego typu imprezie i nie doświadczył fali energii jaka spływa ze sceny na publikę. Wiem, że odwiedzą nas prawdziwi kowboje, którzy swoimi strojami i tańcem będą dodatkową atrakcją. Będzie oczywiście można się czegoś napić czy posilić więc po prostu w ten świąteczny wieczór nie siedźmy w domu, tylko przybądźmy na Stację Teresee’n, która naprawdę może być fajnym ogólnopolskim wydarzeniem, które będziemy tworzyć wspólnie z lokalną społecznością.
A zapraszała Państwa Joanna Cieśniewska, która przypomnijmy, jest również wielką miłośniczką muzyki country i byłą wokalistką zespołu Asia Cieśniewska Band, z którym w 2011 roku odniosła znaczący sukces muzyczny podczas pikniku w Mrągowie. Często wracasz myślami do tamtych wydarzeń? Usłyszymy Cię jeszcze na kowbojskiej scenie?
Myślę, że tak. Po raz pierwszy po tak długiej przerwie właśnie na Stacji Teresee’n. Ale o tym cicho sza…
Rozmawiał Marcin Odolczyk