Na placu Defilad trwa Letni Festiwal Muzyki Klasycznej pt.: „Transkrypcje”. W ciągu kolejnych niedziel wysłuchamy 4 Symfonii Beethovena oraz innych utworów towarzyszących w opracowaniach na składy kameralne. Wszystkie koncerty będą odbywać się o godzinie 13.00 Wstęp wolny.
Transkrypcje to opracowania utworów muzycznych na inny skład niż przewidziano w oryginale. Koncerty symfoniczne były kiedyś stosunkowo rzadkim luksusem. Żeby w ogóle poznać współczesne hity wielu amatorów musiało posługiwać się transkrypcjami na dostępne im instrumenty. Opery i symfonie były więc przerabiane na fortepian, na gitarę, oraz na składy kameralne różnej wielkości.  Festiwal opiera swój program na nowym testamencie muzyki klasycznej, czyli na dziewięciu symfoniach Beethovena w różnych opracowaniach na kameralny zespół. Niektóre są historyczne, inne współczesne, niektóre powstały specjalnie z okazji Festiwalu.
Dziś transkrypcje nie są realną koniecznością. Dają nam natomiast możliwość poznania znanych utworów na nowo. Redukcja sił stawia autora przed trudnymi wyborami. Dysponując “zbyt małym” aparatem musi iść na kompromisy. Te zaś są polem do uruchomienia kreatywności. Dostajemy więc pewnego rodzaju esencję oryginału, raz oczami historii, raz współczesności.

Tomasz Pokrzywiński, kurator Festiwalu: Transkrypcje mówi o nim tak:  – Festiwal Transkrypcje w dziwny, ale jednocześnie logiczny sposób, wpisuje się w to, czym zajmuję się na co dzień i co jest moją pasją – grzebanie w historii muzyki i odnajdywanie w niej ciekawych wątków, które zostały zapomniane, bo rozjechał je gigantyczny, wagnerowsko-mahlerowski walec symfoniczny. Udało nam się znaleźć dużo ciekawych, historycznych opracowań, ale nie będziemy opierać się wyłącznie na starych źródłach. Niektóre transkrypcje przygotujemy sami i będą to bardzo subiektywne, kameralne wizje Beethovena.

Kalendarium koncertów:
7 sierpnia
Symfonia nr 6 F-dur / opr. Fischer (1817)
oraz W.A.Mozart – Symfonia Koncertująca Es-dur / opr. anon. (koniec XVIII w.)
Aureliusz Goliński – skrzypce
Jakub Nowak – skrzypce
Anna Nowak-Pokrzywińska – altówka
Wojciech Walczak – altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Maciej Łukaszuk – wiolonczela

14 sierpnia
Symfonia nr 7 A-dur /  opr. Masecki i Pokrzywiński
Sasza Aleksandrowicz – obój
Aureliusz Goliński – skrzypce
Altówka
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela
Marcin Masecki – pianino

21 sierpnia
Symfonia nr 8 F-dur / opr. Meyer (1864)
Nerros Ensemble
Jakub Nowak – skrzypce
Kamil Staniczek – skrzypce
Wojciech Walczak – altówka
Paweł Czarny – altówka
Filip Rzytka – wiolonczela
Marcin Rokita – kontrabas
Bartosz Kowalik – flet

28 sierpnia
Symfonia nr 9 D-dur / opr. Masecki
Marcin Masecki – pianino
Jerzy Rogiewczi – kotły
Michał Robak, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński – klarnety
Kwintet smyczkowy “Sinfonia Viva”

UM Warszawa