SOPOT: Jazz na molo

0

Przed nami kolejna, XX już edycja Sopot Molo Jazz Festival. W tym roku wśród zaproszonych wykonawców znów królują legendy. W ciągu trzech dni (5-7 sierpnia 2016) jazzowania z Bałtykiem w tlen, na deskach sopockiego mola zaprezentują takie gwiazdy jak Janusz Strobel, Włodzimierz Nahorny , czy Wojciech Karolak. Nie zabraknie też przedstawicieli młodego pokolenia, a wśród nich Sławomira Jaskułke, oraz gości z zagranicy, na czele których zabrzmi London Vintage Jazz Orchestra.

W sobotę (6 sierpnia) o godz. 17.00 spod kościoła Św. Jerzego przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie ruszy tradycyjny pochód nowoorleański, a nieco wcześniej (29 lipca g. 17.00) w Muzeum Miasta Sopotu odbędzie się wernisaż wystawy „Ale Jazz – Historia sopockich festiwali jazzowych 1956-1957. Poza tym na molo prezentowana będzie wystawa fotograficzna przygotowana przez Muzeum Polskiego Jazzu oraz kilka fotogramów Henryka Malesy udostępnionych organizatorom przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Program tegorocznego festiwalu w dużej mierze podporządkowany został 60 rocznicy pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej – Sopot ‘56, który odbywał się w sąsiedztwie muszli koncertowej na sopockim molo, gdzie w tym roku zobaczymy i usłyszymy:

5 sierpnia (piątek), godz. 17.30

  • London Vintage Jazz Orchestra (Wielka Brytania) z udziałem Dave’a Burmana i Laurie Chescoe, którzy grali na festiwalu w ‘56 roku
  • Marcin Wądołowski Trio w programie „My Guitar Therapy” – Marcin Wądołowski (g), Piotr Lemańczyk (db), Adam Czerwiński (dr)
  • Janusz Strobel  & Włodzimierz Nahorny – Akustyczni Panowie Dwaj
  • Sławek Jaskułke Trio w programie „On” – Sławek Jaskułke (p), Max Mucha (db), Krzysztof Dziedzic (dr)

6 sierpnia (sobota), godz. 17.30

  • Sir Bourbon Dixieland Band (Szwecja) ft. Ryszard Podgórski (tp) & Detko Band
  • Tribute to Milian – czterej wibrafoniści (Bernard Maseli, Karol Szymanowski, Dominik Bukowski, Irek Głyk plus Paweł Tomaszewski (p), Michał Barański (db) i Marcin Jahr (dr)
  • Maciej Grzywacz + Skandynawowie w programie „Connected” – Maciej Grzywacz (g), Jakob Dinesen (sax), Daniel Frank (db), Hakon Mjaset Johansen (dr)
  • Illinois Jacquet In Memoriam – projekt perkusisty Erica Allena (USA) – Wojciech Karolak (org), Maciej Grzywacz (g) oraz saksofoniści Jan Ptaszyn Wróblewski, Maciej Sikała, Przemek Dyakowski, Dariusz Herbasz, Tomasz Grzegorski, Wojciech Staroniewicz, Irek Wojtczak, Piotr Chęcki i Michał Ciesielski

7 sierpnia (niedziela), godz. 17.30

  • Global Schwung Quintet – Laureat XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni
  • Jazz Band Ball Orchestra plus wokalista Stanley Breckenridge (USA)
  • A’Freak-Komeda Project – Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski, Dariusz Herbasz, Marcin Janek (sax), Dominik Bukowski (marimba), Janusz Mackiewicz (bg), Roman Ślefarski (dr), Larry Okey Ugwu (perc.)
  • Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet – Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz (sax), Robert Majewski (tp), Wojciech Niedziela (p), Sławomir Kurkiewicz (db), Marcin Jahr (dr). Jan Ptaszyn Wróblewski grał również na festiwalu w ‘56 rok.

pomrskie.eu

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ