80 obrazów, szkiców i grafik odzyskali policjanci z KWP w Poznaniu. Zostały one wyłudzone i skradzione z mieszkania kolekcjonera w Poznaniu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Policjanci z KWP w Poznaniu zabezpieczyli w Warszawie – nieopodal Muzeum Narodowego – samochód dostawczy z kolekcją 80 obrazów szkiców i grafik.  Przedmioty te – warte wiele milionów złotych – zostały przejęte przez grupę przestępczą w wyniku oszustwa i kradzieży na szkodę mieszkańca Poznania.

W połowie lipca poznańska policja otrzymała zawiadomienie od kolekcjonera dzieł sztuki, że bliżej mu nieznane osoby ukradły mu kilkadziesiąt dzieł sztuki. Twierdzili, że muszą zabezpieczyć do badań część jego kolekcji obrazów, gdyż miały one mieć związek z zabójstwem.

2

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W trakcie działań operacyjnych ustalili, że w poznańskim światku przestępczym od jakiegoś czasu krążyła informacja o rzekomej kolekcji dzieł sztuki przejętej w czasach wojennych (tzw. Kolekcja Goebbelsa). Miała ona znajdować się w rękach poznańskiego kolekcjonera.

Informacje zdobyte przez policjantów były wiarygodne i wskazywały na konkretne podejrzane osoby. Wiadomości te przekazano prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, którzy wszczęli natychmiast śledztwo. Dzięki współpracy z policjantami z komendy stołecznej odzyskano obrazy i inne dzieła sztuki. Zatrzymano 8 osób podejrzanych.

Łącznie do tej pory do aresztu trafiły 3 osoby. To mieszkańcy Poznania, Warszawy oraz okolicznych miejscowości. Na podstawie materiału dowodowego przedstawiono im zarzuty oszustwa i kradzieży. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa i nie są wykluczone dalsze zatrzymania podejrzanych.

KWP Poznań / ig