Brytyjskie służby badają co najmniej cztery przypadki przygotowywania ataków terrorystycznych w kraju, a policja nie wyklucza zamachów w Londynie.

Wysoko postawiony funkcjonariusz brytyjskich służb specjalnych poinformował „The Sunday Times”, że obecnie toczą się śledztwa w 4-5 sprawach związanych z terroryzmem. Wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace rozmawiał z szefami centrów handlowych i organizatorami wydarzeń sportowych  na temat bezpieczeństwa po atakach w Europie. Z kolei szef policji Londynu Bernard Hogan-Howe w wywiadzie dla gazety „Daily Mail” powiedział, że Wielkiej Brytanii nie sposób całkowicie ochronić przed terroryzmem i atak podobny do tych, do których w ostatnim czasie doszło w Europie, to kwestia tego, kiedy nastąpi, a nie czy nastąpi.

Podkreślił, że obowiązujący od dwóch lat „poważny” poziom ogólnego zagrożenia terrorystycznego zostanie utrzymany. Według jego słów, nie może on zagwarantować, że w Londynie nie dojdzie do zamachów. Jednak przy wysokim stopniu współdziałania policji i służb wywiadowczych być może uda się zapobiec tragedii.

Jak powiedział wcześniej Hogan-Howe, w ciągu ostatniego roku zapobiegnięto 8 atakom terrorystycznym. W całym kraju aresztowano około 400 osób pod zarzutem działalności terrorystycznej.

„The Sunday Times” pisze, że brytyjskie organy ścigania w ciągu ostatnich trzech lat zapobiegły ponad 900 próbom przedostanie się Brytyjczyków do Syrii i Iraku. Chcieli oni wstąpić w szeregi dżihadystów.

NS