– Szwajcaria oficjalnie powiadomiła Brukselę o cofnięciu wniosku o wejście do UE. Takie rozwiązanie przegłosował parlament kraju – poinformował szef Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Didier Burkhalter.

Dyskusja odbyła się w dwa etapy. W marcu za cofnięciem dokumentu opowiedziała się Rada Narodowa. W połowie czerwca poparła go Rada Kantonów.

– Rada UE, reprezentująca państwa członkowskie UE, potwierdziła otrzymanie powiadomienia w sprawie cofnięcia złożonego w 1992 roku wniosku Szwajcarii o dołączenie do instytutów, na których bazie została stworzona UE  — poinformował rzecznik Rady.

„List zawiadamiający o cofnięciu przez Szwajcarię wniosku o wejście do UE otrzymano w ubiegłą środę” — cytuje agencja RIA Novosti rzecznika Rady UE.

Stosunki Szwajcarii z UE są budowane na zasadzie stosunków dwustronnych. Jak wyjaśniło agencji RIA Novosti europejskie źródło, nie ulegną zmianie w związku z formalnym powiadomieniem o cofnięciu wniosku.

Szwajcaria złożyła wniosek o wejście do UE jeszcze w 1992 roku. Jednak w grudniu tego samego roku podczas referendum obywatele państwa niewielką przewagą wypowiedzieli się przeciwko wejściu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i proces integracyjny został wstrzymany.

Niezależność nie przeszkadza jednak konfederacji w tym, aby mieć wyższą stopę życiową niż liderzy UE — Francja i Niemcy.

NS