Szwajcaria nie chce wejść do Unii

1

– Szwajcaria oficjalnie powiadomiła Brukselę o cofnięciu wniosku o wejście do UE. Takie rozwiązanie przegłosował parlament kraju – poinformował szef Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Didier Burkhalter.

Dyskusja odbyła się w dwa etapy. W marcu za cofnięciem dokumentu opowiedziała się Rada Narodowa. W połowie czerwca poparła go Rada Kantonów.

– Rada UE, reprezentująca państwa członkowskie UE, potwierdziła otrzymanie powiadomienia w sprawie cofnięcia złożonego w 1992 roku wniosku Szwajcarii o dołączenie do instytutów, na których bazie została stworzona UE  — poinformował rzecznik Rady.

„List zawiadamiający o cofnięciu przez Szwajcarię wniosku o wejście do UE otrzymano w ubiegłą środę” — cytuje agencja RIA Novosti rzecznika Rady UE.

Stosunki Szwajcarii z UE są budowane na zasadzie stosunków dwustronnych. Jak wyjaśniło agencji RIA Novosti europejskie źródło, nie ulegną zmianie w związku z formalnym powiadomieniem o cofnięciu wniosku.

Szwajcaria złożyła wniosek o wejście do UE jeszcze w 1992 roku. Jednak w grudniu tego samego roku podczas referendum obywatele państwa niewielką przewagą wypowiedzieli się przeciwko wejściu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i proces integracyjny został wstrzymany.

Niezależność nie przeszkadza jednak konfederacji w tym, aby mieć wyższą stopę życiową niż liderzy UE — Francja i Niemcy.

NS

1 KOMENTARZ

  1. Tylko że w Szwajcarii jest demokracja bezpośrednia czyli Referendum jest tam rozpisywane bardzo często prawie na każdy temat wystarczy tylk złożyć odpowiedni wniosek z odpowiednią liczbą podpisów popierających i prezydent musi przyjąć i zażądzić referendum . Oraz Szwajcaria od zawsze była bez stronna w każdym konflikcie przykład Druga Wojna Światowa , również banki Szwajcarskie odgrywają Duuuużą rolę w Europie . Aczkolwiek nie uchroniło to Szwajcarii od ostatniego „Kryzysu” (moim zdaniem ten cały kryzys został stworzony na potrzeby co niektórych możnowładców) przykład wachania kursu Franka Szwajcarskiego i podnieśenie jego wartości w trochę podejrzany sposób . I tak naprawdę to tylko Norwegia jest jedynym krajem po za strukturami Unii króry funkcjonuje bez większych problemów , ale i tak przymieżają się do wstąpienia w jej szeregii bo wiedzą że po wyjściu UK z UN będą najbogatszym krajem w UN i będą mogli ugrać jeszcze więcej dla siebie poprzez większą władzę i przewagę na reszta członków . A wstąpienie Szwajcarii do UN niekomu by się nie opłacało właśnie zewzględu na „siłę” ich banków i dlatego nikt z unii tak naprawdę nie che aby prawa unijne obowiązywały na terenie Szwajcarii !!!       Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ