
Projekt tzw. ustawy frankowej został przedstawiony na konferencji prasowej z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego, która odbyła się w Belwederze. W konferencji wzięli też udział dr Aneta Frań-Adamek z Biura Prawa i Ustroju i Przemysław Bryksa, Zastępca Dyrektora Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju Kancelarii Prezydenta RP.
– Banki będą miały czas, żeby na drodze ugodowej doprowadzić do przewalutowania kredytów mieszkaniowych – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński. – Zaczynamy od spreadów, ale nie kończymy na tym – dodał.
Podkreślił, że zaproponowany projekt ustawy nie spowoduje krachu na rynku finansowym. – Uwzględniliśmy sytuację, z którą mamy do czynienia po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniliśmy sytuację jaka jest na rynku finansowym we Włoszech i innych krajach – zaznaczył Maciej Łopiński.
Jak zaznaczył, skala obciążeń banków z tego tytułu „aczkolwiek bardzo znacząca, nie powinna doprowadzić do ich zdestabilizowania”.
– Przewalutowanie kredytów walutowych powinno jednak nastąpić w rozsądnym czasie i będzie miało miejsce – zapewnił.
Jak zaznaczył, taka otwarta formuła przewalutowania spowoduje, że klienci otrzymają od banku korzystne warunki, a sam proces będzie kontrolowany i stopniowy, i nie będzie zagrażał stabilności systemu finansowego.
W trakcie konferencji zostały przedstawione główne założenia przesłanego do Sejmu RP projektu ustawy o zwrocie niektórych świadczeń wynikających z umów kredytu i pożyczki (informacja w załączeniu). Dr Aneta Frań-Adamek z Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP wyjaśniła przesłanki niedopuszczalności stosowania przez banki zawyżonych spreadów. Opisała także tryb i zasady zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Zastępca Dyrektora Biura ds. Narodowej Rady Rozwoju KPRP, Przemysław Bryksa przedstawił wstępne koszty wejścia w życie regulacji. Biorąc pod uwagę skorzystanie z niej przez wszystkich uprawnionych, mogą one wynieść od 3,6 do 4 mld zł. Ponadto, opisując praktyczne aspekty wdrożenia ustawy, dyrektor Bryksa zaznaczył, że przykładowo dla kredytu z 2007 roku denominowanego do franka szwajcarskiego równowartego 105.000 CHF, kredytobiorca może liczyć na około 6% zwrot kapitału początkowego, a dla kredytu z 2011 roku denominowanego do EURO równowartego 85.000 EUR, zwrot ten może być na poziomie około 3%.
źródło informacji: Kancelaria Prezydenta
fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP