Pensive blond woman drinking water in her kitchen
Lato jest ulubioną porą roku dla wielu osób. To czas grillowania i weekendów spędzanych na plaży. Aby czerpać z nich prawdziwą przyjemność w dobrym zdrowiu, trzeba nauczyć się walczyć z upałem.
Nawet kiedy temperatura powietrza nie jest szczególnie wysoka, także może dojść do oparzenia słonecznego. Skóra czerwienieje, co wywołuje złe samopoczucie. Na ogół oparzenie słoneczne jest drobną dolegliwością, nawet jeśli na skórze pojawią się bąble, ale oparzenia słoneczne powtarzające się przez wiele lat, zwiększają zagrożenie rakiem skóry. Można im zapobiec, używając kremu ochronnego z filtrem oraz unikając długiego przebywania na słońcu, szczególnie między godziną dziesiątą a piętnastą.
Jedz, pij i pamiętaj o chłodzie
Organizm zostanie pokonany przez upały i wysoką wilgotność zwłaszcza podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zastosuj następujące środki ostrożności;
Dużo pij
Pij nawet wtedy, kiedy nie czujesz pragnienia, żeby uzupełnić cenne płyny. Woda jest najlepsza. Unikaj alkoholu i kofeiny, ponieważ są moczopędne.
Jedz lekkostrawne pokarmy
Najlepsze są zimne dania, np. sałatki. Jak najrzadziej korzystaj z kuchenki i pieca. Uzupełniaj sól i składniki mineralne, które tracisz wraz z potem, jedząc lekko osolone pokarmy.
Unikaj nadmiernego wysiłku
W trakcie ćwiczeń często rób przerwy. Jeśli koniecznie musisz pracować na świeżym powietrzu podczas upałów, pracuj rano i późnym wieczorem i nie wychodź z cienia.
Noś lekkie, luźne ubrania
Najlepsze są jasne kolory i naturalne włókna, zwłaszcza bawełna. Czapki z daszkiem i kapelusz ochraniają oczy przed blaskiem słońca i ocieniają twarz.
Pamiętaj o chłodzie
Jeśli masz klimatyzację, skorzystaj z niej. Jeśli nie masz, używaj wentylatora. Nie schłodzi wprawdzie powietrza, ale przyspieszy parowanie potu.
Małe dzieci, osoby starsze, cierpiące na otyłość, cukrzycę, choroby serca albo niskie ciśnienie, powinny zachować szczególną ostrożność, kiedy w termometrze rtęć podnosi się do góry.
Z mojej praktyki: w upały doskonale robi woda mineralna niegazowana z plasterkami cytryny w proporcji 1 litr wody + 1 cytryna.
Hanna Kasztelan

Zobacz również: