Ponad 28 mld zł wyniosła wartość inwestycji sfinansowanych przez polską branżę leasingową w pierwszej połowie 2016 r. To o prawie 18% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyniki te pokazują, że mikrofirmy i małe firmy, czyli główni klienci branży leasingowej, rozwijają się w Polsce coraz lepiej.

„Skok jest spowodowany przede wszystkim bardzo dobrym wynikiem finansowania samym leasingiem – wzrost o 24%. Mieliśmy natomiast 14-procentowy spadek w obszarze finansowania pożyczką, co wynika z tego, że właśnie skończyły się środki z perspektywy unijnej 2007–2013, a na kolejną musimy jeszcze poczekać” – mówi serwisowi infoWire.pl Marcin Nieplowicz, główny ekonomista Europejskiego Funduszu Leasingowego SA.

W drugim półroczu obecnego roku należy spodziewać się dalszego rozwoju na rynku leasingu. Pierwszą tego przyczyną jest dobra sytuacja całej polskiej gospodarki. Po drugie stale rośnie liczba nowych aut osobowych i dostawczych rejestrowanych na firmy. Kolejnym powodem jest wzrost finansowania transportu ciężkiego, wynikający głównie z rosnącego eksportu do strefy euro i obowiązywania nowej normy emisji spalin (Euro 6), które wymusza wymianę sprzętu. Nie bez znaczenia jest również zwiększające się zapotrzebowanie polskich firm na kolejne maszyny, niezbędne do realizacji otrzymanych zamówień produkcyjnych.

Zobacz również: