Ponad 28 mld zł wyniosła wartość inwestycji sfinansowanych przez polską branżę leasingową w pierwszej połowie 2016 r. To o prawie 18% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyniki te pokazują, że mikrofirmy i małe firmy, czyli główni klienci branży leasingowej, rozwijają się w Polsce coraz lepiej.

„Skok jest spowodowany przede wszystkim bardzo dobrym wynikiem finansowania samym leasingiem – wzrost o 24%. Mieliśmy natomiast 14-procentowy spadek w obszarze finansowania pożyczką, co wynika z tego, że właśnie skończyły się środki z perspektywy unijnej 2007–2013, a na kolejną musimy jeszcze poczekać” – mówi serwisowi infoWire.pl Marcin Nieplowicz, główny ekonomista Europejskiego Funduszu Leasingowego SA.

W drugim półroczu obecnego roku należy spodziewać się dalszego rozwoju na rynku leasingu. Pierwszą tego przyczyną jest dobra sytuacja całej polskiej gospodarki. Po drugie stale rośnie liczba nowych aut osobowych i dostawczych rejestrowanych na firmy. Kolejnym powodem jest wzrost finansowania transportu ciężkiego, wynikający głównie z rosnącego eksportu do strefy euro i obowiązywania nowej normy emisji spalin (Euro 6), które wymusza wymianę sprzętu. Nie bez znaczenia jest również zwiększające się zapotrzebowanie polskich firm na kolejne maszyny, niezbędne do realizacji otrzymanych zamówień produkcyjnych.