Już 5 sierpnia w Rio de Janeiro rozpocznie się największe spotkanie sportowe, które zgromadzi blisko 11 tysięcy sportowców z całego świata.
Jak wynika z analizy tripsta, liczba rezerwacji do Rio de Janeiro znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na czas trwania igrzysk, we wszystkich serwisach zarezerwowano ponad dwa razy więcej biletów lotniczych niż na ten sam okres w 2015 roku. O 47% wzrosły także ceny lotów, za które podróżni zapłacili średnio 4 596 złotych. Wśród rezerwowanych połączeń najchętniej wybierana była klasa ekonomiczna. Dla osób, które zwlekały z zakupem biletu do dziś, istotną informacją będzie fakt, że ceny mogą osiągać zawrotne ceny. Wszyscy, którzy planują wziąć udział zarówno w ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk mogą napotkać ceny sięgające nawet 20 000 złotych. Zdecydowanie tańsze będą jednak połączenia z wylotem już po 5 sierpnia.
Dla wszystkich, którzy planują kibicować swoim faworytom, tripsta.pl przygotowało kilka użytecznych wskazówek, o których warto pamiętać podczas podróży do Rio de Janeiro.
Co musisz wiedzieć przed podróżą?
Warto pamiętać, że czasem pozostanie tydzień dłużej w podróży pozwoli nam sporo zaoszczędzić, szczególnie jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych. Najlepiej jest unikać terminów podróży nakładających się na terminy największych eventów – jak ceremonie otwarcia i zamknięcia, które widocznie podnoszą ceny lotów.
Planując pobyt warto odwiedzić stronę Organizatorów zawodów, na której znaleźć można wartościowe informacje odnośnie spotkania w Rio. Oprócz telefonów alarmowych, ważnych adresów, dowiedzieć się można m.in. że w strefach zawodów obsługiwane będą tylko karty VISA czy tego, że bankomaty w Brazylii czynne są jedynie do godziny 22:00, a banki do 16:00. Sprawdzenie wskazówek organizatorów pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na miejscu.
Informacje dostosowane do potrzeb podróżnych z Polski można również znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie znajdują się np. lista polecanych korporacji taksówkowych oraz link do platformy, w której można zarejestrować swoją podróż.
Korzystaj z bezpłatnych atrakcji w mieście
Rio de Janeiro oferuje całe bogactwo bezpłatnych atrakcji, które powinny być obowiązkowym punktem w planie zwiedzania. Między oglądaniem zmagań najlepszych sportowców, warto wziąć udział w ulicznym pokazie samby – lub jak nazywają je mieszkańcy miasta – „roda de samba”. Najpopularniejsze tego typu spotkania odbywają się we wszystkie poniedziałkowe wieczory w znanej dzielnicy Pedra do Sal –historycznym i religijnym centrum miasta. Innym ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, będzie wycieczka na znany półwysep Arpoador, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na zachód słońca. Punkt widokowy znajduje się pomiędzy dzielnicami Ipanema i Copacabana i gromadzi rzesze entuzjastów zjawiskowych widoków. Warto pamiętać również o bogatej liście zabytków, które należy zobaczyć. Ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością udział w niedzielnej mszy w Mosteiro Sao Bento, podczas której mnisi wykonują chorały gregoriańskie.
Jedz jak cariocas
Aby nie wydać fortuny na restauracje, jedz jak mieszkańcy Rio de Janeiro. W porze śniadania odwiedź lokalne botecos – połączenie piekarni, kawiarni i sklepu, w których można spróbować wyśmienitej kawy i przekąsić coś małego, jak popularne placki z tapioki. Lokalna kuchnia słynie również churrascarias, czyli wielu rodzajów grillowanego na drewnie mięsa, które będzie odpowiednim pomysłem na obiad. Jako przekąski w ciągu dnia należy spróbować popularnych galaretek owocowych lub pastel – smażonego ciasta z farszem: mięsem, serem lub warzywami. Koniecznie należy też skorzystać z bogactwa barów ze świeżymi sokami.
Tripsta.pl sprawdziło również, z których krajów zakupiono najwięcej biletów do Rio. Jak pokazują dane, pierwsi w rankingu są Hiszpanie, za którymi kolejno uplasowali się mieszkańcy Holandii, Peru i Wielkiej Brytanii. Nasuwa się pytanie – czy właśnie tych narodowości są faworyci do medali, czy może to oni potrzebują największego wsparcia? Na odpowiedź należy zaczekać do rozpoczęcia zawodów.