Weekendowe spotkania z muzyką i kulturą Dalekiego Wschodu będą główną atrakcją sierpniowej odsłony Festiwalu Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Pierwszy z pięciu plenerowych koncertów już w najbliższą niedzielę – 31 lipca o godz. 20.00. W wyjątkowej scenerii rozświetlonego lampionami Ogrodu Chińskiego w każdą niedzielę będzie można delektować się muzyką orientalną w interpretacji uznanych artystów, poznać tajniki japońskiego tańca Buyo i tradycyjne instrumenty muzyczne.

Festiwal Lampionów Chińskich trwa od 24 czerwca. Głównym wydarzeniem sierpnia będzie cykl koncertów wOgrodzie Chińskim. Organizatorzy chcą pokazać prawdziwe bogactwo i różnorodność muzykiorientalnej, dlatego wśród przystanków w tej wyjątkowej podróży oprócz Chin jestJaponia, Tajwan, Wietnam, Indie, a nawet Turcja. Ważnym elementem każdego z koncertów będzie udział znakomitych artystów, ale również prezentacja tradycyjnych instrumentów chińskich czy japońskich. Niewielu Europejczyków opanowało trudną sztukę gry na tych egzotycznych instrumentach– do tego elitarnego grona należy Anna Krzysztofiak, artystka Filharmonii Łódzkiej, malarka, współorganizatorka cyklu koncertów muzyki orientalnej w Ogrodzie Chińskim.

O swojej fascynacji kulturą Chin i trwającej już wiele lat przygodzie z muzyką orientalną Anna Krzysztofiak mówi: –Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, jak powiedział Laozi, a w moim wypadku tym pierwszym krokiem był wyjazd ojca do Chin. Dzieciństwo spędziłam w wielokulturowym Nowym Jorku, który też rozbudził moją „orientalną fantazję”. Chiny były wiec dla mnie jakby powrotem do naturalnego stanu rzeczy, a zarazem wielkim odkryciem. Bez Zachodu i Wschodu świat byłby niepełny – dodaje artystka. – Potrzebujemy obu tych elementów, zupełnie jak ying i yang, które dopiero razem tworzą całość.

1

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 20.00 w Ogrodzie Chińskim. Na początek, czyli już 31 lipca, organizatorzy proponują poszukiwanie wspólnych korzeni i podobieństw: koncert „Polska i Chiny – folkowe przyjaźnie” z udziałem Marii Pomianowskiej, Anny Krysztofiak i zespołu LutoSłowianie. –Język muzyki jest ponadkulturowy, uniwersalny – podkreśla Anna Krzysztofiak. – Wszystkich ludzi na naszej planecie cechująpodobne emocje i skojarzenia, a muzyka jest jednym z najważniejszych środków ekspresji. Tytuł kolejnego koncertu„Muzyka wiatru, szelest jedwabiu” (7  sierpnia) nawiązuje do subtelnego charakteru japońskiego tańca Buyo, który wykonywać będzie Hana Umeda – tancerka japońskiego tańca klasycznego Nihon Buyo. Na instrumentach japońskich zagrają Anna Krysztofiak, VlastislavMatouseki Janusz Kowalewski.

Następne dwa koncerty pozwolą publiczności odkryć dwa bieguny w muzyce orientalnej: współczesność –koncert „Azjatyckie tygrysy idą na dancing” z udziałem Lucjana Wesołowskiego i Anny Krysztofiak (14 sierpnia), i odległą historię– koncert „Janczarzy w Ogrodzie Chińskim, czyli chinoiserie po polsku” w wykonaniu Pawła Iwaszkiewicza z zespołem janczarów tureckich (21 sierpnia). Ostatni koncert, zatytułowany „Trącając najczulszą ze strun. Prawie wszystkie cytry Orientu” (28 sierpnia), będzie okazją do zaprezentowania imponującego instrumentarium, które wykorzystywane jest w muzyce orientalnej. Wystąpią Anna Krysztofiak i Tomasz Bonikowski.

Rekordowe zainteresowanie, jakim w lipcu cieszył się program wieczornych spacerów, sprawiło, że podobną propozycję Muzeum ma dla gości także w sierpniu. W soboty o godz. 20.00 edukatorzy z Muzeum będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim – wyjątkowa okazja, żeby dowiedzieć się o historii tego miejsca, poznać symbolikę i tajniki chińskiej sztuki ogrodowej (wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje).

Festiwal Lampionów Chińskich, wcześniej pod nazwą Festiwal Światła, organizowany jest w Łazienkach Królewskich od 2012 roku.To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, w którym uczestniczy sześć europejskich rezydencji: Muzeum Łazienki Królewskie, Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) i Zamek FrederiksborgHillerød (Dania).– Festiwal skierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby wybrać się w daleką podróż, bez biletu, wiz i walizek – mówi Anna Krzysztofiak. – Do tych, którzy chcą przeżyć przygodę w Ogrodzie Chińskim, ale taką „na naszą miarę” – intelektualną i emocjonalną. Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich będzie portem, do którego już niebawem zawiniemy w naszej fascynującej podróży muzycznej.

 Agnieszka Kwiecień

fot. Paweł Czarnecki

Zobacz również: