Do końca przyszłego roku w każdym urzędzie będzie można dokonywać płatności w formie bezgotówkowej – zapowiedział wiceszef MR Tadeusz Kościński. „Rozwój transakcji bezgotówkowych jest najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy” – podkreślił wiceszef MF Leszek Skiba.

„W nawiązaniu do Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, chcemy przekształcić gospodarkę imitacji w gospodarkę innowacyjną” – mówił w środę podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju. Zauważył, że w Polsce 27 proc. Polaków używa internetu do kontaktów z administracją. Dla porównania w Danii jest to 88 proc. „Gorszy wynik od nas w Europie mają tylko Włochy, Rumunia i Bułgaria” – zaznaczył.

Powołując się na badania, zwrócił uwagę, że w Polsce ponad 70 proc. osób odwiedzających urzędy chciałoby np. zapłacić podatki, używając karty płatniczej. „Podejmujemy takie wyzwanie, by umożliwić do końca przyszłego roku płatności bezgotówkowe w każdym urzędzie” – zapowiedział Kościński.

Pilotaż w tej sprawie ma być uruchomiony w sierpniu. „W 200 gminach będzie terminal, gdzie klient będzie mógł dokonać takich płatności (bezgotówkowych)”. Jak wyjaśnił wiceszef MR, zarówno klient, jak i urząd nie będą ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. „Chcemy umożliwić, by klient miał wybór, czy chce otrzymać paragon papierowy, czy elektroniczny” – dodał.

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister finansów Leszek Skiba wskazywał, że metodą na ograniczenie szarej strefy jest zwiększenie liczby transakcji bezgotówkowych. Zapewnił, że jego resort wspiera w tym zakresie działania Ministerstwa Rozwoju. „Rozwój transakcji bezgotówkowych jest najlepszą drogą do ograniczenia szarej strefy, a w efekcie zwiększenia wpływów podatkowych” – zaznaczył.

źródło: Kurier PAP