Straż Graniczna zatrzymała w Warszawie ukraińskiego obywatela poszukiwanego przez władze amerykańskie. Aresztowany na lotnisku Chopina Artem Vaulin jest od 2008 roku właścicielem najpopularniejszego serwisu torrentowego Kickass Torrent. Umożliwia on pobieranie oraz umieszczanie nielegalnych kopii filmów, muzyki oraz innych programów komputerowych chronionych prawami autorskimi.

Rzecznik prokuratury okręgowej w Warszawie Michał Dziekański powiedział, że nie może ujawnić szczegółowych informacji, gdyż Amerykanie zwrócili się do polskich służb o poufność w tej sprawie. Obywatel Ukrainy Artem Vaulin został zatrzymany w środę przed godziną 21, podczas kontroli granicznej na warszawskim lotnisku Chopina, na wniosek strony amerykańskiej. Stany Zjednoczone zwróciły się do polskiej prokuratury o zatrzymanie mężczyzny i tymczasowe aresztowanie w celu ekstradycji do USA – poinformował prokurator Dziekański. Fakt zatrzymania Ukraińca potwierdza także Straż Graniczna, która jednak również nie podaje szczegółowych informacji.
Amerykanie zamierzają wystąpić o ekstradycję 30-latka z Charkowa. W oświadczeniu prasowym asystentka prokuratora generalnego USA Leslie Caldwell poinformowała, że Ukraińcowi zarzuca się prowadzenie najpopularniejszego portalu do nielegalnej wymiany plików oraz nielegalnego rozpowszechniania materiałów objętych prawami autorskimi, wartych ponadto miliard dolarów.

Sąd federalny w Chicago wydał nakaz zajęcia kont bankowych Ukraińca oraz siedmiu domen, wykorzystywanych do dystrybucji plików. Prowadzone są również działania dotyczące ukraińskiej firmy Cryptoneat, która miała prowadzić operacje hostingowe oraz działalność reklamową Kickass Torrents.

Artemowi Vaulinowi grozi obecnie do 5 lat więzienia za naruszenie własności intelektualnej oraz do 20 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy. Według Amerykanów szkody wynikające z naruszenia praw autorskich przez serwis, prowadzony przez Ukraińca, wynoszą miliard dolarów.

ND