Najstarsza na świecie marionetka Gasparko, tysiące widzów, parawany zamiast sceny teatralnej, artyści światowej sławy, ożywione marionetki i pacynki w tym: Herkules i Gasparko ze Słowacji, włoska Pulcinella, Jan Klaassen z Amsterdamu, Pani Pączkowa i Gulaszowa z Czech, tańcząca 20-centymetrowa baletnica i syrenka z Węgier – w ostatni weekend zaczarowały na Rynku Nowego Miasta kilkutysięczną widownię. 16-17 lipca 2016 tysiące widzów uczestniczyło w I Międzynarodowym Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” w Warszawie. Najbliższy Festiwal już za rok.

2

 W ostatni letni weekend warszawski Rynek Nowego Miasta zamienił się w magiczną przestrzeń teatralną: fotele teatralne zostały zastąpione poduchami, na których zasiadały i leżały maluchy wraz ze swoimi opiekunami, scenę teatralną stworzyły zgodnie z tradycją teatrów ulicznych parawany teatralne, całą przestrzeń zamykały kamienice. Taki sposób wykorzystania przestrzeni zapewnił publiczności pełną swobodę uczestniczenia i reagowania na to co dzieję się obok nich. Najmłodsi z łatwością koncentrowali uwagę na prezentowanych spektaklach angażując się w interakcje z aktorami i ich lalkami (pacynkami lub marionetkami) nie czując skrępowania zamkniętej przestrzeni. Po każdym spektaklu aktorzy z wielką przyjemnością uchylali rąbek tajemnicy niełatwej pracy
z marionetką i pacynką. Spotkania „od kuchni” z aktorami cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ rzadko istnieje możliwość poznania teatru marionetek, czy obcowania ze sztuką na „wyciagnięcie ręki”, kiedy to mini 20–centymetrowe marionetki „grały” na dłoniach dzieci. Pomiędzy spektaklami o wyjątkową atmosferę spotkania dbał warszawski kataryniarz Piotr Bot wraz z towarzyszącą mu papugą o imieniu Carlos.

„Założeniem Festiwalu – Lalka na Scenie jest kultywowanie wielowiekowej obecności teatru lalki w przestrzeni miasta. Umożliwienie widzowi, w każdym wieku, w luźnej atmosferze obcowania z tą formą teatru lalkowego. Światowej sławy artyści dbający o zachowanie tradycji tego teatru przedstawili zaskakujące publiczność przedstawienia i techniki. Najstarsza drewniana marionetka grająca na świecie – Gasparko, z teatru Ivana Gontko, stała się symbolem tegorocznej edycji i wywołała wiele zainteresowania. Chcemy podziękować widowni, a zwłaszcza rodzicom i dziadkom, którzy przyprowadzili swoje pociechy na nasz Festiwal. Wiele osób uczestniczyło w nim przez dwa dni. Zapraszamy do śledzenia i przekazywania informacji o kolejnej edycji Festiwalu, która planowana jest za rok” – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Prezes Fundacji Meritum, Dyrektor Festiwalu.

 Unikatowe prezentacje

W tym roku historię teatru ulicznego widowni przybliżyli znani na świecie artyści, pod okiem Ivana Gontko ze Słowacji, który jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu „Lalka na Scenie”. Ivan Gontko wraz z córką Ivaną Gontko zaprezentował opowieść „Herkules”, w której widownia podziwiała marionetkę – Gasparko. Egon Adel z Holandii na swoim parawanie przedstawił historię: „Jan Klaassen – bohater pacynek” – każda z Jego pacynek wykonana jest z przedmiotów codziennego użytku (drewniane łyżki jako uszy, nos zrobiony z drewnianego wieszaka a oczy ze śrubek). András Lénárt, z Teatru Mikropodium z Węgier w spektaklu „STOP”, zatrzymywał chwilę dzięki tańczącym przepięknym mini marionetkom, które zachwycają swoją delikatnością widzów na całym świecie. WłoszkaIrene Vecchia, opowiedziała dźwiękami tradycyjną opowieść pt. „Historia Pulcinella” – postaci, która rozbawiła widownię, a także pokazała że Guaratelle, tradycyjna forma neapolitańskiego teatru ulicznego, realizowanego za pomocą lalek rękawiczkowych jest jak muzyka, w której ruchy lalek są rytmem, a słowa harmonią”. Czeszki: Mirka Vydrová i Mirka Siková w opowieści „Dwa Kaspary” angażowały dzieci i dorosłych do interakcji. A ich postaci: Pani Pączkowa i Pani Gulaszowa zyskały sympatię wszystkich widzów.
A dla dorosłych widzów zaprezentowały na koniec Festiwalu spektakl pt. „Pożegnanie”. Podczas Festiwalu w Teatrze Baj odbyły się międzynarodowe warsztaty – na których artyści prezentowali swoje techniki animacji lalki, opowiedzieli o swojej pracy i poszukiwaniach artystycznych.