Na tę wiadomość czekali przede wszystkim miłośnicy sztuki teatralnej. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych „Galimatias” odbędzie się 14-15 października. W tym roku będzie to jego jubileuszowa, bo piętnasta edycja.

Ci, którzy pamiętają dotychczasowe festiwale na deskach Teresińskiego Ośrodka Kultury, już zacierają ręce na kolejną ucztę kulturalnych doznań. Ci, którzy na przeglądzie jeszcze nie byli, mają szansę na debiut już za kilkanaście tygodni.

W tym roku po raz pierwszy nasz festiwal odbędzie się w październiku zamiast w kwietniu. Nasza decyzja wynikała głównie ze względów organizacyjnych. Chcemy również dać szansę zespołom, które nierzadko do końca sezonu pracują nad nowymi spektaklami, by zaprezentować swoje sceniczne dzieła. Wierzymy, że ta zmiana spotka się z akceptacją, zarówno aktorów, jak i publiczności, na obie grupy bardzo liczymy – tłumaczy nowy termin imprezy Katarzyna Rospędowska, szef artystyczny przeglądu. Jednocześnie przypomina, iż „Galimatias” przeznaczony jest dla wszystkich teatrów nieinstytucjonalnych, które mają coś do powiedzenia na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Zapraszamy zarówno tych utytułowanych licznymi nagrodami, jak i tych początkujących. Liczymy na różnorodność form i pomysłów – teatry słowa, tańca, musicale, kabarety, teatry uliczne, teatry stare i młode, śmieszne i poważne. Zapraszamy zarówno tych, którzy mówią własnym językiem, jak i tych którzy korzystają z inspiracji innych autorów. Chcemy integrować środowisko offowych zespołów teatralnych, inspirować się nawzajem, rozśmieszać i intrygować – mówi z kolei Mariusz Cieśniewski, dyrektor TOK-u.

Rozpoczęły się już zgłoszenia do udziału w festiwalu, które potrwają do końca sierpnia br. Wiadomo też, że ostateczny program przeglądu będzie dostępny 25 września. Prezentacje oceniać będzie profesjonalne jury, które może przyznać jedną nagrodę główną – Grand Prix Galimatias 2016 oraz nagrody lub wyróżnienia dla wybranych zespołów. Tegoroczna pula nagród wynosi 5 tys. zł.

Podczas trwania imprezy wieloletnią tradycją są Galimatiasowe Nocne Dyskusje. Późnym wieczorem każdego dnia Festiwalu uczestnicy mogą usłyszeć, co Jury oraz inni widzowie sądzą na temat ich twórczości oraz wypowiedzieć się na temat tego, co ich poruszyło, zezłościło lub zainspirowało w obejrzanych spektaklach. Tak oczywiście będzie i w tym roku.

– Dyskusje będą prowadzone przez członków Jury i są jednym z najważniejszych momentów imprezy, dlatego bardzo zależy nam na tym, aby zespoły wzięły udział w całym festiwalu – mówi Katarzyna Rospędowska.

Co jeszcze czeka na uczestników „Galimatiasu”? Nie zabraknie Gazety Festiwalowej „Mętlik”, redagowanej przez uczniów okolicznych szkół pod opieką doświadczonych krytyków, nie zabraknie też małych poczęstunków w Kawiarni Galimatiasowej – tradycyjnie już smalec z chlebem i kiszonymi ogórkami, a także ciastka, kawa i herbata.

Chętni, którzy chcą wystąpić na scenie Teresińskiego Ośrodka Kultury, mogą zasięgnąć więcej informacji na temat warunków zgłoszeń, które dostępne są na portalu internetowym TOK-u. Tam podany jest też szczegółowy sposób dokonywania zgłoszenia.

Marcin Odolczyk

Fot. TOK