Małgorzata Wassermann, Joanna Kopcińska, Marek Suski, Jarosław Krajewski i Stanisław Pięta z PiS; Krzysztof Brejza z PO, Paweł Grabowski z Kukiz’15; Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Andżelika Możdżanowska z PSL – to kandydaci do sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

Sejm we wtorek wieczorem zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold; komisja będzie liczyła dziewięciu członków – pięciu z PiS i po jednym z pozotałych klubów. Termin, jaki kluby miały na zgłoszenie kandydatów, upłynął w środę o godz. 12.

O kandydatach PiS poinformował w środę podczas konferencji w Sejmie szef klubu Ryszard Terlecki. Już wcześniej ogłoszono, że Wassermann ma być szefową komisji.

Sekretarz klubu PO Zbigniew Konwiński poinformował PAP, że klub zgłosił do komisji posła Krzysztofa Brejzę, który zasiadał już w latach 2009-2011 w komisji śledczej ds. nacisków.

Kandydatem klubu Kukiz’15 do komisji śledczej ws. Amber Gold jest poseł Paweł Grabowski – poinformował PAP rzecznik klubu Jakub Kulesza. Posłowie Kukiz’15 wcześniej informowali, że ich kandydatem będzie Tomasz Jaskóła. „Zmieniliśmy decyzję” – powiedział Kulesza.

Z ramienia Nowoczesnej w komisji ma zasiadać Witold Zembaczyński; z ramienia PSL – Andżelika Możdżanowska.

Podczas wtorkowej debaty nad uchwałą w sprawie powołania komisji Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że prace komisji rozpoczną się we wrześniu i nie zakończą się szybko. Wcześniej mówiła, że jest „spora szansa”, by w najbliższy piątek w bloku głosowań przyjąć uchwałę dotyczącą składu komisji śledczej.

W uchwale dotyczącej powołania komisji śledczej zapisano, że ma ona zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez: rząd, w szczególności ministrów finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

mp/Kurier PAP

Zobacz również: