Rekord Polski na akordeonie? Rekordeon!

Kiedy rok temu Pałac Kultury Zagłębia organizował koncert akordeonowy w jednej ze swoich placówek pt.: „Ocalić od zapomnienia” nikt nie spodziewał się, że rok później akordeon będzie instrumentem, który stanie się symbolem obchodów 100-lecia miasta Dąbrowy Górniczej. Nikt nawet nie przypuszczał, że to właśnie w Dąbrowie odbędzie się bicie Rekordu Polski w jednoczesnej grze na tym, przeżywającym drugą młodość aerofonie.

Dwa dni po oficjalnej rocznicy nadania praw miejskich dębowemu miastu tj. 20 sierpnia, na Placu Wolności 1 będziemy gościć akordeonistów z całej Polski. Dużych i małych, młodszych i starszych, osoby pracujące w różnych zawodach, które połączy wspólna pasja i chęć pobicia Rekordu Polski. „Bicie rekordu jest rewelacyjną okazją, aby zgromadzić wszelkich entuzjastów akordeonu, mam tu na myśli zawodowych muzyków, uczniów szkół muzycznych, amatorów jak i melomanów. Łączy nas jedno, zamiłowanie do tego instrumentu. Od lat w wielu domach akordeon tworzy wyjątkową atmosferę, 20 sierpnia możemy stworzyć ją wspólnie na dużo większą skalę 🙂 Mam nadzieję, że jak największa ilość osób przybędzie wraz ze swoimi akordeonami do Dąbrowy Górniczej. Będzie to świetny pretekst do spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń.” – zachęca Marcin Wyrostek – gwiazda główna rekordeonowego koncertu.

Jednak zanim ujrzymy i posłuchamy nowego projektu Marcina pt.: „Music & Dance Show”, o godzinie 17.00 odbędzie się próba generalna bicia rekordu. Godzinę później na scenie przed dąbrowskim pałacem zagrają muzycy ze znanego na całym świecie zespołu Motion Trio. O 19.16 pobijemy dotychczasowy rekord – 371 osób, grających w tym samym miejscu i czasie. Uczestnicy zagrają dwie piosenki: „Zachodzi Słoneczko” oraz utwór  „Idzie z Dąbrowy chłopak wesoły”, który ma stanowić jubileuszowy akcent imprezy. W biciu rekordu pomoże również Prezydent Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podraza, który wspomina: „Swoje pierwsze kroki w grze na akordeonie „stawiałem” jako mały, 6-7 letni chłopiec, a swój pierwszy akordeon – polską Viktorię, otrzymałem w prezencie od dziadka. Z czasem instrument ten pochłonął mnie na tyle, że zacząłem grać w zespole akordeonistów w miejscowym domu kultury. Dzisiaj, choć grywać zdarza mi się rzadko, to ten cudowny instrument cały czas mi w duszy gra.” Zwieńczeniem Rekordeonu będzie koncert wspomnianego wcześniej Marcina Wyrostka o godzinie 20.00.

12 dni przed biciem rekordu otwarta zostanie wystawa unikatowych akordeonów w przestrzeniach wystawienniczych Pałacu Kultury Zagłębia pt.: „Czas na akordeon”, która stanowić będzie wydarzenie towarzyszące „Rekordeonu” i potrwa do 23 września br.

Zapraszamy wszystkich, którzy umieją lub dopiero uczą się grać na akordeonie oraz osoby chcące stanowić publiczność tego niecodziennego wydarzenia. Im większe grono, tym lepiej! Więcej informacji na stronie www.palac.art.pl.

Zaproszenie od Marcina Wyrostka:

Zobacz również: