Trwa trzecia edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2016. Do Myślenic przyjechały wszystkie zaproszone zagraniczne zespoły i 14 lipca rozpoczęły swoje koncertowe spotkania z małopolską widownią.

W sumie 350 wykonawców z 3 kontynentów na zaproszenie województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice przez 10 dni zaprezentuje najciekawsze elementy folkloru tanecznego i muzycznego z kraju swojego pochodzenia.

Zagrają zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej – m.in. z Pakistanu, Brazylii, Indonezji, Kostaryki, Francji, Serbii, Macedonii, Węgier, Słowacji i Tajwanu. Kumulację festiwalowych wydarzeń i największe koncerty przewidziano między 14 a 17 lipca na rynku w Myślenicach, a także w Miechowie i Suchej Beskidzkiej.

– To bez wątpienia jeden z ciekawszych festiwali w Polsce. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością i umiejętnym wykorzystaniem potencjału obyczajowość ludowej różnych części świata nasze wydarzenie wpisuje się w cykl europejskich inicjatyw międzykulturowych – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

W tym roku organizatorzy zadbali o mocne akcenty koncertowe. 15 lipca w ramach inauguracji festiwalu w Myślenicach zaprezentowany zostanie specjalny artystyczny projekt przygotowany przez muzyków z Pakistanu dla polskich słuchaczy, który jest połączeniem folku, popu i rock and rolla z dodatkiem filozofii sufi.

– Zapraszamy na nasz koncert. Będzie etniczne, energetycznie i nostalgicznie. Pakistan w muzycznej pigułce – zaprasza Ali Aftab Saeed, pakistański gwiazdor muzyki pop.

W ramach Festiwalu zagrają także Balkanscream – siedmioosobowy kolektyw, którego brzmienie łączy w sobie hip-hop i muzykę bałkańską oraz Iwan Iwanilia – zespół specjalizujący się w grze na instrumentach akustycznych oraz śpiewie, łącząc muzykę etniczną i jazz. W tym roku organizatorzy przygotowali nie tylko koncerty, ale także kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, warsztaty artystyczne, specjalną strefę dla dzieci, konkursy i zabawy, degustację zagranicznych przysmaków regionalnych, galę ogólnopolskiego festiwalu fraszki o tematyce folkowej oraz korowód ulicami miasta. Artyści zatańczą także podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Program dostępny na www.festival.myslenice.pl