Korea Południowa i Japonia kontynuują prace w kwestii „pocieszycielek” – wykorzystania Koreanek w japońskich domach publicznych.
Kraje potwierdziły zaangażowanie w kierunku szybkiego rozwiązania problemu przemocy seksualnej ze strony japońskich wojskowych na okupowanych koreańskich terytoriach w latach 30-tych i 40-tych, tak zwanego problemu „kobiet do towarzystwa”.

2

Kwestia współpracy dwustronnej została omówiona na spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych obu krajów w Honolulu na Hawajach.
„Obaj wiceministrowie podkreślili znaczenie szczerej realizacji dwustronnego porozumienia (w kwestii „pocieszycielek”), — czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Południowej.
W grudniu 2015 roku Japonia i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie „ostatecznego i nieodwołalnego rozwiązania” problemu „kobiet do towarzystwa”: Japonia uznała odpowiedzialność swojego ówczesnego rządu i wojska i stworzy fundusz z kapitałem 8,3 milionów dolarów dla kobiet, które padły ofiarą w czasie wojny.
W zamian Japonia zażądała potwierdzenia od Korei Południowej, że problem ten nigdy więcej nie będzie podnoszony w stosunkach dwustronnych. Jednak kwestia ta nadal wywołuje ożywione spory wśród południowokoreańskich polityków i w społeczeństwie.
W trakcie pertraktacji strony omówiły również kwestie bezpieczeństwa w regionie Azji w kontekście zagrożenia ze strony Korei Północnej i niestabilności na Półwyspie Koreańskim, konieczność utrzymania sankcji wobec Pjongjangu i współpracę w zakresie bezpieczeństwa.

Zobacz również: