Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło –  rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016r. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko     40 tysięcy osób. Orkiestra pod batutą Adama Klocka wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu.   Wstęp na koncerty jest wolny.

4

 Młoda Polska Filharmonia   to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań.  Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

1

„Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już dziewiątą,  trasę koncertową. Jak  co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem, z naszym gościem specjalnym – zespołem VOŁOSI,  zabierzemy Państwa w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji.  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia. Czekamy na Państwa w Warszawie, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym!”– powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło  

 VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Ich muzyka to  połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość.   Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „VOŁOSI są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.

3

Harmonogram letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii:

4 sierpnia 2016r. (czwartek) o godz. 19:00 – koncert w Warszawie, w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

 5 sierpnia 2016r. (piątek) o godz. 20.30      – koncert na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym w ramach Jubileuszowego 10. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”     

  6 sierpnia 2016r. (sobota) o godz. 19.00      – koncert w Poznaniu, w Parku Starego Browaru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również  pomysłodawcą i współtwórcą płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

 

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego  z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Grzegorz Turnau, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette.