– Dzisiaj ogłaszamy powstanie fundacji, która tak naprawdę bierze się z siły i odpowiedzialności spółek skarbu państwa. Jestem bardzo wdzięczna inicjatorom, tym którzy z taką ideą się zgłosili. (…) Padł pomysł, aby stworzyć podmiot, który będzie zajmował się promowaniem Polski poprzez wykorzystanie siły i energię spółek skarbu państwa, który będzie budował polską markę – powiedziała Premier Beata Szydło podczas spotkania z przedstawicielami spółek skarbu państwa.
Szefowa Rządu podkreśliła, że PFN będzie promować Polskę poza granicami.

– Polska Fundacja Narodowa  będzie miała za zadanie pokazywać Polskę piękną, Polskę przyjazną, Polskę, do której warto przyjechać, Polskę ambitną oraz Polskę, w której są ogromne możliwości, wspaniali ludzie i wspaniałe pomysły – oświadczyła. Premier Szydło zaznaczyła, że jesteśmy państwem, które ma wielkie ambicje, chcemy zdobywać świat, rynki i jesteśmy do tego przygotowani.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz mówił o powstaniu Polskiej Fundacji Narodowej.
– Pomysł ten zrodził się wśród prezesów spółek skarbu państwa. Mówili o potężnym zaniedbaniu w tworzeniu polskiej marki poza granicami. Uznali, że jest potrzeba skoordynowania działań, bo Polska jest krajem pięknym o ogromnych możliwościach – oznajmił.
Minister Skarbu Państwa poinformował o zakresie działalności PFN.
– Widzimy ogromne obszary i możliwości działania Fundacji w instytucjach europejskich. Potrzebny jest tam silny głos naszych przedstawicieli. Profesjonalne działania naszej Fundacji, jej ekspertyzy i opracowania mają być uzupełnieniem i wsparciem dla innych instytucji państwa polskiego – powiedział Minister Jackiewicz.
 pis.org.pl