Polska po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W 23. edycji w Amsterdamie biało-czerwoni wywalczyli 12 krążków – sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy.
Dwa lata temu w Zurychu Polacy także zdobyli 12 medali, ale mniej cenne i dlatego zajęli wówczas szóste miejsce w tabeli.
Lekkoatletyczne ME: Cichocka ze złotym medalem
Angelika Cichocka (SKLA Sopot) została w niedzielę czasem 4.33,00 mistrzynią Europy w biegu na 1500 m. Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) była siódma – 4.34,84. To szósty medal biało-czerwonej ekipy w Amsterdamie.
W Amsterdamie na najwyższym stopniu podium stanęli: Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek (rzut młotem), Robert Sobera (skok o tyczce), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Adam Kszczot (800 m), Angelika Cichocka (1500 m); po srebro sięgnęli: Karol Hoffmann (trójskok), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Marcin Lewandowski (800 m), Joanna Linkiewicz (400 m ppł), męska sztafeta 4×400 m, a jedyny brąz wywalczył Wojciech Nowicki (rzut młotem).
Lekkoatletyczne ME: Fajdek złotym medalistą, brąz Nowickiego
Paweł Fajdek (Agros Zamość) wynikiem 80,93 po raz pierwszy w karierze został mistrzem Europy w rzucie młotem. Brązowy medal w Amsterdamie wywalczył Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) – 77,53. Polaków przedzielił Białorusin Iwan Tichon – 78,84.
Klasyfikacja medalowa 23. lekkoatletycznych ME w Amsterdamie po 44 z 44 finałów: